Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare (AA).

Takohen përsëri Kurti e Mustafa, kësaj radhe për taksën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i LDK-së, Isa Mustafa kanë nisur takim në zyrat e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Myftiu Tërnava viziton Kurtin, e përgëzon për fillimin e mbarë në krye të qeverisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Tërnava

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës pengesë serioze. Pamundëson bashkëpunimin dhe investimet e reja amerikane në Kosovë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi tha sot se kokëfortësia, mungesa e veprimeve dhe vendimeve të mençura e ka thelluar izolimin e Kosovës...

Të zgjedhura

Ankara, përkujtohen njerëzit që kanë humbur jetën në masakrën Hoxhali

Në kryeqytetin Ankara u mbajt një ceremoni përkujtimore me rastin e 28-vjetorit të Masakrës Hoxhali AA). Programi i organizuar...
- Reklamë -

Bota

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...

Rusia bën thirrje për përpjekje për zbatimin e marrëveshjeve për Idlibin

Rusia ka bërë thirrje për zbatimin e marrëveshjeve mes Ankarasë dhe Moskës në lidhje me Idlibin në veriperëndim të Sirisë (AA).

Merkel zhvilloi bisedë telefonike me presidentin Erdoğan

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert, theksoi se kancelarja Angela Merkel ka dënuar sulmet e pamëshirshme të ndërmarra ndaj njësive turke dhe...

Kuriozitete

Identifikohen kushte të favorshme për jetë në ekzoplanetin K2-18b

Një hulumtim tregon se një ekzoplanet 8 herë më i madh se Toka mund të ketë kushte të favorshme për jetë (AA).

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Ke një ide inovative? Ky është momenti yt për të kapur majat! Më të mirët shkojnë në ‘Silicon Valley’

TechSpace, shtëpia më e madhe e teknologjisë në Shqipëri ju mirëpret ju dhe projektet tuaja inovative. Më të mirët, shkojnë në Silicon...

Shkencëtarët mendojnë që gjithë kohës gabimisht kemi pirë kafe dhe tregojnë ku gabojmë

Formula për përgatitjen e kafes është zbuluar nga shkencëtarët dhe ka rezultuar që gjithë kohës përgatisim kafen në mënyrë të gabuar Ekipi i ekspertëve ka...

Para se t’ua lini telefonin në duar fëmijëve, lexojeni këtë

Pavarësisht sa shumë smartphone-ët e kanë thjeshtuar jetën tonë, por shpesh harrojmë sa shumë ndikojnë ato në jetën e fëmijëve tanë. Sa më shumë kohë...

Së fundi
ISLAMI

Shkup, lutje për ushtarët turq të martirizuar në Idlib

Besimtarët muslimanë në Shkup gjatë namazit të xhumasë lexuan pjesë nga Kur'ani si dhe u lutën për ushtarët turq që mbrëmë u...

Nesër në Teheran nuk do të falet namazi i xhumasë

Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, nesër nuk do të falet namazi i xhumasë për shkak të epidemisë së koronavirusit (Covid-19) (AA).

Arabia Saudite pezullon umren për shkak të koronavirusit

Arabia Saudite ka pezulluar përkohësisht hyrjen në këtë vend për muslimanët që kërkojnë të kryejnë umren për shkak të frikës nga përhapja...

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Gjermania do të rrisë sigurinë e xhamive pas sulmit racist

Gjermania do të shtojë masat e sigurinë rreth xhamive dhe organizatave të emigrantëve pas sulmit terrorist racist në Hanau, deklaroi ministri i...

Rajoni

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...
- Advertisement -

Europa

Rasti i parë i koronavirusit në Maqedoninë e Veriut

Në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup është konstatuar rasti i parë me koronavirus, bëjnë të ditur burime të kësaj klinike

Uragani Lorenzo/ Një i vdekur ndërsa stuhia po vjen drejt Evropës

Një uragan vdekjeprurës që po vjen drejt Evropës pritet të kalojë afër Azores të Mërkurën, duke sjellë rryma uji kërcënuese dhe erërat...

Familja

Ju nuk përzgjidhni familjen. Ata janë dhuratë e Zotit për ju, siç jeni ju për ata.

Medreseja e femrave në Blackburn, shpallet shkolla e mesme më e mirë në Angli

Një medrese për vajza në Blackburn është votuar si shkolla e mesme më e mirë në Angli sipas matjeve të GCSE të kryera nga...

5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’. Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një...

A është të punuarit nga shtëpia një zgjidhje më e mirë për ju?

Little girl giving kiss to her mom while working from home Edhe pse të punuarit në skuadër dhe...

Të jetosh si praktikante myslimane në Perëndim E vërteta dhe sfidat! Nga: Myzejen Myftari

Përgatit: Myzejen Myftari/ Londër Në Perëndim, imazhi i zakonshëm i një femre myslimane është...

Prindër kujdes! Mos u lini në dorë fëmijëve tuaj telefonat, rrezikohen nga …

Fëmijët e moshës dy vjeçare janë duke zhvilluar probleme të shëndetit mendor për shkak të smartfonëve dhe tabletave, paralajmërojnë shkencëtarët. Vetëm një orë në...
- Rekalmë -

Shëndeti

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Vajin të cilin nuk bën assesi ta përdorni për fërgim dhe zierje: Helm i cili nuk del nga trupi!

Madje edhe vajrat më të mira ndonjëherë nuk janë të përshtatshme për temperatura të larta, prandaj duhet patjetër të dini cilat vajra...

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Kuzhina
Gatimi

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në treva të ndryshme ajo shijon...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Biskota të shpejta me arrë kokosi

Për ata që e adhurojnë arrën e kokosit, është receta më e mirë e biskotave që mund të keni përgatitur ndonjëherë....

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

Teknologjia

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

Samsung prezantoi ekranet OLED, të dizajnuar për telefona 5G

Samsung Display, krahu prodhues i ekraneve të Samsung, njoftoi sot ekranin e ri OLED të ndërtuar për telefonat inteligjentë me 5G.
- Reklamë -

Të ndryshme

Ankara, përkujtohen njerëzit që kanë humbur jetën në masakrën Hoxhali

Në kryeqytetin Ankara u mbajt një ceremoni përkujtimore me rastin e 28-vjetorit të Masakrës Hoxhali AA). Programi i organizuar...

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane.Mesazh shumë aktual për Infermierët,shoqërinë dhe qeverinë shqiptare. Ja...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...