Paralajmërimi i OBSH-së: Dy milion vdekje shumë të mundshme edhe me vaksinën

Mos i humb

Si të shmangni avullin tek syzet: Truket që duhet të dini kur mbani maskë

Maska është bërë e domosdoshme në këtë kohë pandemie. Të gjithë janë të detyruar ta mbajnë, edhe nëse mund të krijojë shumë...

‘Deti’, kryeministri grek replikon me ish-kryeministrin Tsipras: E drejta e zgjerimit 12 milje, s’vihet në diskutim

Kryeministri grek, Kirikakos Mitsotakis, ka replikuar me ish-kryeministrin Aleksis Tsipras, i cili kishte kërkuar mocion me debat për çështjet e diplomacisë greke.

Trump: Ndalëm luftën 400-vjeçare mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i Amerikës, Donald Trump në një tubim që e ka mbajtur në Nebraska, ka përmendur edhe njëherë dialogun Kosovë-Serbi.

Lajçak: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, një kompromis i dhimbshëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se procesi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve nuk është...

Numri i vdekjeve globale të koronavirusit mund të arrijë në dy milion para se një vaksinë efektive të përdoret gjerësisht, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Dr. Mike Ryan, kreu i urgjencave të OBSH-së, tha se shifra mund të jetë më e lartë pa veprime të bashkërenduara ndërkombëtare, raporton BBC.

Pothuajse një milion njerëz kanë vdekur me Covid-19 në të gjithë botën që kur sëmundja u shfaq për herë të parë në Kinë në fund të vitit të kaluar.

Infeksionet e virusit vazhdojnë të rriten, me 32 milion raste të konfirmuara në nivel global.

Fillimi i një rritje të dytë të infeksioneve të koronavirusit është parë në shumë vende në hemisferën veriore kur dimri po afrohet.

Deri më tani, SH.B.A., India dhe Brazili kanë konfirmuar më së shumti raste, duke regjistruar më shumë se 15 milion në total.

Por ditët e fundit, ka pasur një ringjallje të infeksioneve në të gjithë Evropën, duke nxitur paralajmërime për bllokime kombëtare të ngjashme me ato të imponuara në kulmin e valës së parë të pandemisë.

“Në përgjithësi brenda këtij rajoni shumë të madh, ne po shohim rritje shqetësuese të sëmundjes,” tha Dr Ryan për rritjen e dukshme të rasteve në Evropë.

Ai u bëri thirrje evropianëve të pyesnin veten nëse kishin bërë mjaft për të shmangur nevojën për bllokime dhe nëse alternativa, të tilla si testimi dhe gjurmimi, karantinat dhe distancimi shoqëror, ishin zbatuar.

I pyetur nëse dy milion viktima në të gjithë botën ishin të mundshme para se një vaksinë të vihej në dispozicion, Dr Ryan tha: “Nuk është e pamundur”.

Ai shtoi se nivelet e fatalitetit po binin ndërsa trajtimet për sëmundjen po përmirësoheshin.

Por trajtimet më të mira madje edhe vaksinat efektive mund të mos jenë të mjaftueshme për të parandaluar vdekjet që tejkalojnë dy milion, tha ai.

“A jemi të gatshëm të bëjmë atë që duhet për të shmangur atë numër?” Dr Ryan pyeti, duke u bërë thirrje qeverive të bëjnë gjithçka për të kontrolluar Covid-19.

“Në qoftë se nuk i bëjmë të gjitha, numri për të cilin flisni nuk është vetëm i imagjinueshëm, por fatkeqësisht dhe fatkeqësisht, shumë i mundshëm.”

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë...

Erdoğan zotohet për unitet në 97-vjetorin e Ditës së Republikës

Turqia sot shënoi 97-vjetorin e Ditës së Republikës, e cila përkujton themelimin e emrit të kombit dhe shpalljen e statusit të vendit...

Azerbajxhani i dorëzoi Armenisë kufomat e 30 ushtarëve të vrarë

Hikmet Hajiyev, ndihmësi dhe këshilltari i politikës së jashtme të presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ushtria azerbajxhanase i dorëzoi ushtrisë...

Arabi Saudite, arrestohet një person për sulm ndaj Rojës së Konsullatës franceze

Autoritetet saudite njoftuan sot arrestimin e një personi i cili sulmoi me një "mjet të mprehtë" rojen e sigurisë në Konsullatën Franceze...