SHBA, në zgjedhjet lokale të së martës u zgjodhën 26 muslimanë

Mos i humb

Rreth një e treta e 81 muslimano-amerikanëve që garuan për poste në zgjedhjet e së martës në SHBA shënuan fitore elektorale, bëjnë të ditur grupet e mbështetësve muslimano-amerikanë.

“Gjithsej 26 kandidatë muslimanë dolën fitues të martën në mbrëmje dhe deri më tani gjatë këtij viti 34 kandidatë muslimanë fituan zgjedhjet shtetërore dhe lokale”, thuhet në një njoftim të përbashkët për media nga grupet e mbështetësve të muslimanëve, Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), Jetpac dhe Ndryshimi MPower.

Në mesin e 34 fituesve në vitin 2019, 16 janë gra, thanë grupet, duke raportuar për numrat paraprakë.

“Këto fitore elektorale tregojnë qartë se muslimanët amerikanë po forcohen dhe po tregojnë angazhimin e tyre për shërbimin publik”, tha Nihad Awad, drejtori ekzekutiv i Këshillit kombëtar.

“Muslimanët amerikanë po kandidojnë për zyra në një numër të madh, sepse më shumica e jonë kanë filluar të kuptojnë për perspektivën unike për të ndihmuar në rregullimin e pabarazive masive në kujdesin shëndetësor amerikan, arsimin dhe sistemin ligjor penal”, tha Mohammed Missouri, drejtori ekzekutiv i Jetpac.

“Çfarë do të bëjnë amerikanët muslimanë gjatë një kohe të islamofobisë së rritur nën një administratë ksenofobike? Ne kandidojmë për poste dhe fitojmë”, tha Linda Sarsour, drejtore ekzekutive në Ndryshimi MPower.

Nga 26 kandidatët muslimanë që fituan të martën, 13 ishin fitues për herë të parë ndërsa të tjerët ishin në detyra në të cilat u rizgjodhën.

Emigrantja nga Somalia, Safiya Khalid, një demokrate 23-vjeçare e cila garoi për Këshillin e Qytetit Lewiston në shtetin Maine, fitoi garën e saj me një diferencë të madhe pavarësisht sulmeve të egra raciste në fushatën e saj.

Fitorja e Khalid ishte një nga disa fitoret e para historike në të gjithë vendin.

Në Virxhinia, Ghazala Hashmi u bë gruaja e parë muslimane e zgjedhur në Senatin e shtetit, ndërsa Abrar Omeish u bë gruaja e parë muslimane që u ul në bordin e shkollës në Fairfax, një periferi e pasur e Virxhinisë Veriore në jug të Washingtonit.

Nadia Mohamad, gjithashtu 23 vjeçe, u bë gruaja e parë muslimane dhe somalezja e parë që u zgjodh në Këshillin e qytetit në St. Louis Park.

Chol Majok, një 34-vjeçar nga Sudani i Jugut, u bë refugjati i parë i zgjedhur në zyrën publike në Siracuse të New York-ut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit