Bomba grackë e YPG/PKK-së vret 11 persona në Afrin

Mos i humb

Moti i keq zbraz plazhet në bregdet, sinoptikania: Nga nesër rriten temperaturat, ja si do jetë gushti

I nxehti afrikan i ka lënë vendin stuhive. Reshjet e shiut dhe era e fortë përfshinë vendin gjatë 24 orëve të fundit.

Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të hënën se mund të mos ketë kurrë një vaksinë perfekte për COVID-19, dhe se rruga drejt...

Ky është bilanci aktual i infektimeve në Zvicër

Statistikat e fundit tregojnë se në Zvicër që nga fillimi i pandemisë e deri tani ka gjithsej 35,927 infeksione me koronavirus.

Ekip ushtarak-mjekësor nga Italia do të dërgohet në Kosovë në luftën kundër COVID-19

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka biseduar përmes telefonit me ministrin e Jashtëm italian, Luigi...

Të paktën 11 persona u vranë pasi një bombë e vendosur nga organizata terroriste YPG/PKK shpërtheu në Afrin të Sirisë.

Një burim i sigurisë bëri të ditur se bomba e vendosur si grackë shpërtheu mbrëmë vonë në një ndërtesë prej katër katesh gjatë një pastrimi në një lagje në Afrin, ku forcat e mbështetura nga Turqia çliruan qendrën e qytetit më herët gjatë ditës.

Shpërthimi vrau të paktën shtatë civilë dhe katër luftëtarë të Ushtrisë së Lirë Siriane (ULS), tha burimi.

Një numër ndërtesash në afërsi dhe makina gjithashtu u dëmtuan si pasojë e shpërthimit.

Nasir Fuad, banor i Afrinit, i cili humbi dy nipërit e tij në shpërthim, tha për AA se YPG/PKK kanë vënë në shënjestër njerëzit që kishin refuzuar t’i japin mbështetje kësaj organizate terroriste.

“Ne ishim të lumtur për shkak se ata ishin larguar, por nuk na lanë të qetë madje edhe pasi shkuan”, tha Fuad.

Ndërkaq, Fadil Randav, luftëtar i ULS-së, tha: “Vëllezërit tanë po kërkonin terroristë në ndërtesë. Kur ata hynë në ndërtesë, ndodhi shpërthimi. Qëllimi i vetëm i terroristëve është të vrasin njerëz. Allahu e pranoftë martirizimin e shokëve tanë”, tha ai.

Më 20 janar, Turqia nisi operacionin “Dega e Ullirit” për të larguar terroristët e PYD/PKK-së dhe DEASH-it nga Afrini në veri të Sirisë.

Operacioni synon të krijojë siguri dhe stabilitet përgjatë kufijve të Turqisë dhe rajonit, si dhe të mbrojë popullin sirian nga shtypja dhe mizoria e terroristëve, ka njoftuar Shtatmadhoria e Turqisë.

Sipas shtatmadhorisë, operacioni zhvillohet në kuadër të së drejtës së Turqisë bazuar në të drejtën ndërkombëtare, rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të drejtat e vetëmbrojtjes sipas kartës së OKB-së dhe duke respektuar integritetin territorial të Sirisë.

Ushtria gjithashtu ka thënë se “rëndësi të madhe” është duke i dhënë të mos dëmtohet asnjë civil dhe se janë duke i shkatërruar vetëm objektivat terroriste.

Afrin ka qenë strehë e madhe për YPG/PKK-në që nga korriku i vitit 2012, kur regjimi i Asadit në Siri ua la qytetin organizatës terroriste pa luftë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...