Shëndetësi

6 Ushqimet Që Ndihmojnë Në Lehtësimin E Ankthit

Ankthi është një nga çrregullimet më të përhapuara të shëndetit mendor, i cili prek rreth 7.6% të popullsisë globale. Në përgjithësi karakterizohet nga ndjenja të...

Rruga Drejt Gjumit të Qetë Nis Nga Hunda

Kur flini mirë, jeni më energjikë dhe më të përqendruar në punë. Por gjumi, për fat të keq nuk vjen sa hap e mbyll sytë...

Cilat Simptoma Sëmundjesh nuk Duhet t’i Injoroni

Dhimbjet e ndryshme të trupit jo domosdoshmërisht duhet të jenë tregues i një problem madhor shëndetësor. Megjithatë, njeriu duhet të tregojë kujdes dhe vëmendje ndaj...

Hekuri, Magnezi, Kaliumi – Mineralet Ideale Për Gjumë Të Mirë

Pamjaftueshmëria e mineraleve është provuar të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë. Më poshtë do të gjeni një listë nga AgroWeb.org, me...

Kur Ndjeni Ethe në Trup – Çfarë Tregojnë për Shëndetin

Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo gjithmonë ndodh kështu. Ethet...

A Ekziston Vërtetë Një Lidhje Midis Sëmundjeve Të Zemrës Dhe Depresionit?

Shpesh njerëzit pyesin nëse është e vërtetë shprehja “një mendje e shëndetshme në një trup të shëndetshëm”. Për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetjeje, shkencëtarët kanë...

Ndryshimi mes medikamenteve organike dhe atyre bimore

Përdorimi i bimëve mjekësore në Shqipëri ka arritur kulmin e megjithatë, konsumatorët nuk janë akoma të qartë mbi dallimin mes mjekësisë bimore dhe asaj...

5 Ushtrimet Më Të Mira Për Shëndetin E Zemrës

Ekzistojnë katër shtylla të një stili jetese për një zemër të shëndetshme dhe ato janë: konsumi i ushqimeve të shëndetshme, ruajtja e peshës së...

Lodhja e Vazhdueshme dhe Dhimbja e Trupit pa Shkak – Pse Ndodh dhe Çfarë të Bëni

Të dhënat studimore tregojnë se  3 deri në 6 përqind e popullatës së globit vuan nga fibromialgjia, një sëmundje ligështuese që shpaloset me dhimbje...

Hipohidroza ose Djersitja e Tepërt – Cilat Janë Shkaqet Dhe Simptomat?

Disa njerëz vuajnë nga një gjendje e rrallë shëndetsorë e quajtur hipohidrozë, që i pengon ata të djersisin. Edhe pse kjo mund të duket si...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img