Europa

Mbi 130 migrantë sirianë kalojnë lumin Evros që ndan Turqinë dhe Greqinë

Rojat kufitare të Greqisë dhe ekipet e shpëtimit zbuluan dhjetëra migrantë, përfshirë shumë fëmijë, të cilët kaluan lumin Evros nga Turqia në shtetin anëtar...

MOLDAVI – Mijëra protestues pro BE-së mes tensioneve me Rusinë

Në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinev u zhvillua një tubim i madh pro BE-së, i organizuar nga presidentja e vendit, Maia Sandu, sipas BBC. Rreth 75...

Evropa: Deri në vitin 2035 ndalojmë makinat me motorë benzine ​​dhe nafte

Ndalimi i shitjes së makinave të reja që konsumojnë lëndë djegëse fosile nga viti 2035 në Evropë u mbështet nga deputetët e BE-së. Në veçanti,...

Italia: Dera e hapur e NATO-s për Ukrainën dhe Gjeorgjinë nuk duhet mbyllur

Ministri i Punëve të Jashtme i Italisë, Luigi Di Maio, ka deklaruar se NATO nuk duhet të heq dorë nga politika e saj të...

Moti i keq në Milano, era arrin në shpejtësi 90 km/h, rrëzohen pemë e thyen xhama në qytet. Disa të lënduar

Moti i keq ka mbërthyer Milanon në Itali, ku shpejtësia e erës shkon deri në 90 km/h. Si pasojë kanë rrëzuar pemë të shumtë në...

Prijësit fetarë në Maqedoninë e Veriut bëjnë thirrje për vaksinim kundër koronavirusit

Prijësit fetarë në Maqedoninë e Veriut, i kanë bërë thirrje popullatës që të vaksinohet kundër koronavirusit, si mënyra e vetme për mbrojtjen e shëndetit...

U votua në mesnatë, Zaev i dorëzon detyrën kryeministrit të ri të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski

Në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut është realizuar pranim-dorëzimi i funksionit të kryeministrit. Zoran Zaev ia ka dorëzuar funksionin Dimitar Kovaçevskit, i cili dje u...

Rikthim në shkollë mes frikës së Omicron, Evropa shtrëngon masat pas rritjes së infektimeve

Mes frikës nga varianti Omicron, pas pushimeve dimërore, nxënësit në shumë shtete evropiane rikthehen në shkollë. Edhe vitin 2022 ata e nisin nën masa të...

BE për “Ballkanin e Hapur”: Përfitimet më të mëdha rajonale do të vinin nga përfshirja e gjithë shteteve të Ballkanit Perëndimor

Bashkimi Evropian ka mbështetur deklaratat e komisionerit për zgjerim, Oliver Varhejli, për “Ballkanin e Hapur”. Ana Pisonero, njëra nga zëdhënëset e Komisionit Evropian, në një...

Zbulim i madh i studiuesve/ Ja ilaçi që pritet të ndalojë përgjithmonë transmetimin e covid

Një zbulim jashtëzakonisht i rëndësishëm, i cili duket se do të ndryshojë mënyrën e trajtimit të Covid-19, vjen nga Italia fqinje. Tre shkencëtarë të...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img