KURIOZITETE

Për herë të parë pas 59 vitesh, Jupiteri do të shihet në distancën më të afërt me Tokën, ja shteti që mund të shijojë...

Jupiteri do të duket më i ndritshëm dhe më i madh, pasi do të lëvizë pranë planetit tonë në distancën më të afërt që...

Vullkanet krijojnë një ishull të ri në oqeanin Paqësor

Toka nuk është e qetë. Vullkane, tërmete, uragane, batica, zbatica etj. Toka është një planet dinamik. Në historinë e saj ajo ka zhdukur dhe...

Sytë nga qielli, për herë të parë pas 60 vitesh sonte do të ndodhë fenomeni i rrallë

Një fenomen unik do të ndodhë sonte, pasi planeti Jupiter do të bëjë kalimin e tij më të afërt me Tokën në gjashtë dekada,...

Duket si një pikturë, NASA publikon foton mahnitëse nga qielli i këtij planeti

NASA ka publikuar një fotografi mahnitëse të shkrepur në qiellin e Jupiterit. Fotoja u shkrep nga JunoCam, kamera me dritë të dukshme që ndodhet...

Pinguini i verdhë i lë të gjithë pa fjalë, fotografi e dallon mes një kolonie prej mbi 120,000 shpendësh

Në mes të një kolonie prej mbi 120,000 pinguinësh, fotografi pa diçka që nuk mund ta besonte! Edhe pse pinguinët janë të njohur për gëzofin...

Cili është qytetërimi më i vjetër në botë?

Gjatë mijëra viteve janë ngritur dhe kanë rënë shumë qytetërime. Por cili është qytetërimi më i vjetër i regjistruar? Rreth 30 vjet më parë,...

Shtatë vende, të cilat duhet t’i vizitoni një herë në jetë

Nëse është hera e parë që i dëgjoni, mos u habitni që ekzistojnë. Janë shtatë destinacione që Bordo ju sugjeron këtë vjeshtë për të...

“Ato mund ta kujtojnë fytyrën e njeriut”, fakte interesante rreth bletëve

Shumica e njerëzve i njohin bletët për dy gjëra: Embëlsinë e tyre (në formën e mjaltit) ose pickimet e tyre. Por ata janë shumë më...

Nesër është data magjike 9/9, e quajnë ditë fatsjellëse, çfarë duhet të bëjmë

Nesër 9/9 është një nga datat pasqyrë që ndodh vetëm 12 herë në vit. Energjikisht, këto janë ditë shumë të favorshme kur marrim dhurata nga...

7 gjërat më të frikshme në hapësirë

Rajoni midis planetit tonë dhe çdo gjëje tjetër në univers është një e panjohur e madhe – plot me mrekulli të patreguara, objekte qiellore...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img