Në kontinentin e Afrikës numri i viktimave nga koronavirusi i ri (COVID-19) është rritur në afro 104 mijë ndërsa numri i rasteve tejkaloi shifrën 3.9 milionë, transmeton Anadolu Agency...

Rritet numri i vdekjeve dhe infektimeve me koronavirus në Kosovë, në 24 orët e fundit 467 raste të reja

Nëntë persona kanë vdekur dhe 467 raste me COVID-19 janë konfirmuar brenda 24-orëve të fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e...

​Më 5 mars mbahet konferenca e radhës për rastin e Mustafës

Ish-eprori i UÇK-së, Salih Mustafa do të paraqitet para Dhomave të Specializuara më 5 mars. Kjo është data që është caktuar për konferencën e radhës...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

Emisari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas ‘incidentit’ me hartën që u kuptua brenda edhe si një mesazh...

Të zgjedhura

- ISLAMSHOP.CH -

Bota

Kuriozitete

Së fundi
ISLAMI

Katër ajete Kuranore na mësojnë se si t’i kërkojmë Allahut të na furnizoj me fëmijë?

Katër ajete Kuranore na mësojnë se si t’i kërkojmë Allahut të na furnizoj me fëmijë? Ajeti i parë në suren Ali Imran, ajeti nr.38; َ...

Llojet e nefsit (shpirtit) që i ka cekur Allahu, xhele ue ala, në Kuran?

Llojet e nefsit(shpirtit) që i ka cekur Allahu, xhele ue ala, në Kuran?– Lloji i parë;لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِShumë nxitës për të keqen.وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِي ۚ...

PASHA ALLAHUN, TANI JAM DUKE E PARË VETEN NË XHENET!

Rrëfimi në vijim është i vërtetë dhe na e rrëfen kardiokirurgu i njohur në Arabinë Saudite dhe njëkohësisht thirrësi i njohur, dr. Halid el...

DJALOSHI QË E FILLOI NAMAZIN NË MOSHËN SHTATË VJEÇARE

Rrëfehet për një francez, që ishte bërë mysliman, se e kishte një djalë gjashtë vjeçar. Ditën kur i mbushi të shtatat, prindi i thirri...

GJYSHE, ÇKA ËSHTË KURANI?

– Gjyshe, çka është Kurani? – Ah, biri im,  kjo pyetje nuk është e lehtë për t’u përgjigjur. – Shiko, biri im, kur e kemi blerë...

Rajoni

- DRITA.TV -

Europa

Familja

Ju nuk përzgjidhni familjen. Ata janë dhuratë e Zotit për ju, siç jeni ju për ata.

Katër ajete Kuranore na mësojnë se si t’i kërkojmë Allahut të na furnizoj me fëmijë?

Katër ajete Kuranore na mësojnë se si t’i kërkojmë Allahut të na furnizoj me fëmijë? Ajeti i parë në suren Ali Imran, ajeti nr.38; َ...

Llojet e nefsit (shpirtit) që i ka cekur Allahu, xhele ue ala, në Kuran?

Llojet e nefsit(shpirtit) që i ka cekur Allahu, xhele ue ala, në Kuran?– Lloji i parë;لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِShumë nxitës për të keqen.وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِي ۚ...

PASHA ALLAHUN, TANI JAM DUKE E PARË VETEN NË XHENET!

Rrëfimi në vijim është i vërtetë dhe na e rrëfen kardiokirurgu i njohur në Arabinë Saudite dhe njëkohësisht thirrësi i njohur, dr. Halid el...

DJALOSHI QË E FILLOI NAMAZIN NË MOSHËN SHTATË VJEÇARE

Rrëfehet për një francez, që ishte bërë mysliman, se e kishte një djalë gjashtë vjeçar. Ditën kur i mbushi të shtatat, prindi i thirri...

GJYSHE, ÇKA ËSHTË KURANI?

– Gjyshe, çka është Kurani? – Ah, biri im,  kjo pyetje nuk është e lehtë për t’u përgjigjur. – Shiko, biri im, kur e kemi blerë...
- ISLAMSHOP.CH -

Shëndeti

Sa Zgjat Dhimbja E Kokës Nga Migrena?

Dhimbja e kokës nga migrena nuk është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë. Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë...

Ushqimet Që Të Duhen Për Një Mendje Të Mprehtë Pa Stres

Emocionet tona shpesh na nxisin të zgjedhim ushqim jo të shëndetshëm. Siç mund ta keni vënë re, kur jeni të trishtuar, të stresuar apo mërzitur,...

Harroni shpesh gjatë përditshmërisë? Mësojeni çfarë thotë shkenca për këtë gjë

Të harruarit, shpeshherë, është lidhur me mungesë inteligjencën, sipas praktikës së përditshme. Megjithatë një studim i kryer nga Universiteti i Torontos pretendon të kundërtën. Sipas...

Kuzhina
Gatimi

Gjizë e Pjekur Në Furrë Me Vezë dhe Lëng Limoni

Aroma e freskët e limonëve, butësi e parezistueshme, shije e përkryer, kjo recetë fsheh plot sekrete. Gjiza e pjekur në furrë me vezë dhe limon është shumë e thjeshtë për...

Biskota të Shkrifëta me Krem Qumështi – Receta e Shpejtë me Tre Përbërës

Kur doni të gatuani diçka të ëmbël mendja me siguri ju shkon tek biskotat tuaja të preferuara. Shumë të dashura, janë njëkohësisht dhe shumë të...

Briosh Të Shpejtë në Vetëm 10 Minuta – Receta më e Thjeshtë

Brioshët janë një nga kënaqësitë e shumta të kafes së mëngjesit. Ata janë perfekt për të rriturit por edhe për të vegjlit sa herë që...

Torta Tiramisu – Plot Ëmbëlsi dhe Shije

Tramisunë tradicionale me siguri që të gjithë e njihni dhe e keni provuar. Kjo ëmbëlsirë Italianë në shumë pak kohë është kthyer në një traditë...

Teknologjia

- Reklamë -

Të ndryshme