Fëmijët me diabet jetojnë më pak

Mos i humb

Komisioneri për Zgjerimin: Votoni Marrëveshjen e 5 Qershorit

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley, me anë të një reagimi në Twitter ka reaguar lidhur me zhvillimet politike në vendin tonë duke...

Pas 4 muajsh pezullim të punës për shkak të COVID-19, rifillon shërbimi urban në kryeqytet.

Pasi puna e tyre u pezullua për 4 muaj për shkak të pandemisë së koronavirusit, ditën e sotme linjat e transportit urban...

OFL iu kërkon burimet e pasurisë 3 trafikantëve të drogës nga Lushnja e Kavaja

Operacioni Forca e Ligjit iu kërkon burimet e pasurisë 3 trafikantëve të dënuar për trafikim narkotikësh në Lushnje e Kavajë.

Australi: Rriten rastet e infeksionit Covid, në Melburn rikthehet bllokimi dhe izolimi

Qyteti i dytë më i madh në Australi, Melburni, duke filluar nga dita e enjte do t’i rikthehet bllokimit dhe izolimit.

 

Jetëgjatësia e atyre të diagnostikuar me diabet në moshë të re është mesatarisht 10 vjet më e vogël sesa të pacientëve me diabet që janë diagnostikuar më vonë, tregojnë zbulimet e publikuara në ‘The Lancet’.

Gjithashtu, jetëgjatësia e fëmijëve me diabet është 16 vjet më e vogël sesa e personave që nuk e kanë fare sëmundjen, transmeton Telegrafi.

Rreth gjysma e individëve me tip 1 të diabetit diagnostikohen para moshës 14-vjeçare, gjë që i ka nxitur autorët e këtij studimi të thonë se është e nevojshme të konsiderohen metoda të hershme të mjekësisë për trajtimin e këtyre rasteve.

Zbulimet e tyre sugjerojnë se individët e diagnostikuar para moshës 10-vjeçare janë 30-fish më të rrezikuar nga sëmundjet serioze kardiovaskulare si sulmet e zemrës sesa njerëzit e shëndetshëm.

Në krahasim me këtë, nivelet e rrezikun janë rreth 6-fish më të larta për ata që janë diagnostikuar mes moshës 26 dhe 30 vjet.

Autorët e theksojnë ndikimin që diabeti i tipit 1 e ka te të rinjtë dhe thonë se nuk duhet të nënvlerësohet.

Vlen të ceket se disa prej simptomave më të shpeshta të diabetit janë urinimi i shpeshtë, etja, problemet me pamje, humbja e peshës. /Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...

Kosovë : Infekrologu Krasniqi gjendja është skajshmërisht e rënduar

Të premten janë konfirmuar 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK’së,...

Goditet banda shqiptare e vjedhjes së skafeve në Greqi

Goditet në Greqi një bandë shqiptarësh që vidhnin skafe. Operacioni i policisë greke u përqendrua në Patra, Agrinjo, Astako dhe Ksiromero Aitiloakarnania.

Meta kujton viktimat e masakrës së Srebrenicës: Të mos lejojmë më mizori të tilla në rajonin tonë

Presidenti i vendit, Ilir Meta, përmes një statusi në Facebook ka kujtuar sot viktimat e pafajshëm të masakrës së ndodhur 25 vite...