Iran, shënohen 142 viktima të reja nga COVID-19

Mos i humb

Ish mbreti i Spanjës thotë se do të largohet nga vendi

Ish-mbreti spanjoll Juan Carlos I ka vendosur të largohet nga Spanja, sipas një letre të publikuar sot nga Shtëpia Mbretërore.

SHBA do të kërkojë vazhdimin e embargos së armëve për Iranin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) javën e ardhshme do të propozojnë një rezolutë në Këshillin e Sigurimit për të zgjatur embargon...

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë

Turqia do të dërgojë ndihmë mjekësore në Venezuelë në kuadër të një marrëveshjeje bilaterale midis dy vendeve. Sipas një...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari tha se në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë shënuar 142 vdekje dhe 2.262 raste të reja me COVID-19.

“Me këtë ka arritur në 12.447 numri i vdekjeve dhe në 252.720 numri i rasteve me COVID-19 në vend”, tha Lari e cila shtoi se deri më tani ka arritur në 215 mijë numri i personave të shëruar që janë liruar nga spitalet.

Ajo tha se 3.319 nga të prekurit me COVID-19 janë në gjendje të rëndë, duke shtuar se ka arritur në 1.922.501 numri i testeve të kryera në vend.

Zëdhënësja Lari bëri të ditur se rajonet Khuzestan, Azerbajxhani Perëndimor dhe Lindor, Kurdistan, Kermanshah, Hurmuzgan, Bushehr, Razavi Khorasan dhe Ilam janë përcaktuar si “zona të kuqe” ndërsa rajonet Teheran, Isfahan, Mazandaran, Golestan, Elborz, Kerman, Yazd, Sistan-Baluchestan, Hamedan dhe Ardabil, janë përcaktuar si “zona të rrezikuara”.

Lari kërkoi që të shmangen udhëtimet që nuk janë të detyrueshme dhe të mos udhëtohet në rajonet Razavi Khorasan dhe Mazandaran.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...