“Irani nuk nis luftë”/ Ministri i Jashtëm iranian akuzon Trump-in se po përdor Covid-19 për “shfrytëzim elektoral”

Mos i humb

Turqi: Shkon në 162 mijë numri i të infektuarve, mbi 4 mijë të vdekur nga Covid-19

Turqia konfirmoi 1.141 raste dhe 28 viktima të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 162.120 numrin e përgjithshëm...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

SHBA hyn në ditën e tetë të protestave për vdekjen e George Floyd

Kanë hyrë në ditën e 8-të protestat që vazhdojnë në shumë rajone të vendit kryesisht në New York, Washington dhe në Minneapolis...

Pilaf me fileto pule dhe rrush të thatë

Përbërësit2 fileto pule 2 filxhanë çaji oriz basmati 5 filxhanë lëng pule ose perime 4 lgj vaj ulliri 1 qepë të grirë...

Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif i është kundërvënë presidentit amërikan Donald Trump duke u shprehur se ky i fundit po përdor krizën për përfitime politike.

“Ne nuk kemi parë gjatë historisë një përdorim kaq të urryeshëm/neveritshëm të një katastrofe humanitare për hakmarrje dhe përhapjen e urrejtjes dhe shfrytëzimit zgjedhor siç bëjnë presidenti aktual amerikan dhe ekipi i tij,” tha Zarif në një citim nga agjensia shtetërore e lajmeve IRNA.

“Në mënyrë që përpjekjet e botës të japin fryt dhe në mënyrë që bota të kthehet në jetën (normale), ne duhet të besojmë se i gjithë planeti Tokë është një fushë beteje dhe në cilëndo pjesë të botës ku do të mposhtemi [për rrjedhojë]e gjithë bota do të mposhtet ”

Zarif gjithashtu tha të enjten në llogarinë e tij zyrtare në Tëitter se “Irani nuk fillon luftëra, por u jep mësime atyre që bëjnë”, duke shtuar se Irani ka “miq” dhe jo “përfaqësues”.

Duke i bërë jehonë komenteve të Zarifit, një këshilltar i Presidentit iranian Hassan Rouhani tha të enjten se sanksionet e SHBA-së po kontribuojnë në përhapjen e virusit dhe u bëri thirrje amerikanëve të bashkohen në luftën globale.

“Ndihmoni të ju ndihmojmë”, tha Hesameddin Ashena, kreu i Qendrës për Studime Strategjike të Zyrës së Presidentit, siç citohet nga IRNA,”Të dashur amerikanë: Nëse nuk e luftojmë koronavirusin globalisht, ai do të rishfaqet globalisht, përsëri dhe përsëri dhe përsëri”.

Irani ka regjistruar 47.593 raste të koronavirusit dhe 3.036 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Operacioni Itali-Shqipëri, Policia e Shtetit: Kapen në Shkodër e Cërrik 2 anëtarët e grupit kriminal të trafikantëve të kokainës

Policia e Shtetit ka finalizuar një operacion ndërkombëtar duke arrestuar dy persona, pjesë e një grupit trafikantësh kokaine në Shkodër e Cërrik.

Shqipëria : Konfirmohen 13 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 13 persona, duke e çuar në 1197...

Ethet në trup, ja çfarë tregojnë për shëndetin

Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo...

Izolohet sërish Maqedonia e Veriut, nga sot qytetet e mëdha në karantinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të rikthejë në karantinë disa prej qyteteve më të mëdha në vend, për shkak të...

Turqia presion Greqisë dhe BE-së me mbi 6 mijë emigrantë

Alarm në kufirin greko-turk në Evro ku thuhet se janë mbledhur përsëri në pjesën turke mbi 6000 emigrantë. Informacione nga media lokale...