KS-OKB rrëzon propozimin rus për përgjysmimin e ndihmës ndërkufitare për Sirinë

Mos i humb

COVID-19, numri i rasteve në mbarë botën tejkalon 19 milionë

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 19 milionë. Sipas faqes...

Shpërthim koronavirusi në Spitalin Hygeja në Tiranë, disa infermierë dhe pacientë të prekur

Spitali Hygeja në Tiranë duket të jetë kthyer në një vatër infe ksioni sa i takon Covid 19. Burime bëjnë me dije...

Vjosa Osmani kritikon qeverinë për trajtimin e pandemisë së COVID-19

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se pandemia e COVID-19 ka shtruar nevojën për ta rritur gatishmërinë në menaxhimin...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së hodhi poshtë të mërkurën projekt-rezolutën ruse, e cila kërkonte të zgjasë ndihmën ndërkufitare për Sirinë për gjashtë muaj përmes një porte kufitare.

Propozimi rus fitoi vetëm mbështetjen e Kinës, Vietnamit dhe Afrikës së Jugut dhe votën e saj. SHBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Belgjika, Estonia dhe Republika Dominikane votuan kundër projekt-rezolutës, të cilës i duheshin të paktën nëntë vota “pro”.

Tunizia, Nigeri, Indonezia, Shën Vincenti dhe Grenadinet abstenuan.

Rezoluta ruse kërkoi të zgjasë mekanizmin ndërkufitar për gjashtë muaj të tjerë dhe të kufizojë numrin e pikave të kalimit në vetëm Bab Al-Hawa.

Të martën, Rusia dhe Kina vendosën veto ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të zgjatur dërgesat e ndihmës nga Turqia në Siri.

Autorizimi, i cili ka hyrë në fuqi që nga viti 2014 do të skadojë të premten. Rezoluta u hartua nga Gjermania dhe Belgjika.

Sipas rezolutës aktuale, ndihma e OKB-së dorëzohet nga Turqia në veri-perëndim të Sirisë përmes vendkalimeve kufitare Bab al-Hawa dhe Bab al-Salam.

Moska argumenton se vendkalimi Bab Al-Hawa mund të mbulojë të gjitha nevojat humanitare të popullatës në Idlib, ndërsa Bab Al-Salam siguronte vetëm 14 për qind të dërgesave të përgjithshme të ndihmës.

Megjithatë, zyrtarët e OKB-së kanë përsëritur se të dy kalimet nga Turqia në Siri janë “një rrugë shpëtimi për miliona civilë të cilët OKB nuk mund t’i arrijë me mjete të tjera”.

Sipas OKB-së, 70 për qind e 3 milionë banorëve të provincës së Idlibit kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Siria është përfshirë në një luftë të egër civile që nga fillimi i vitit 2011 kur regjimi i Bashar al-Asad u përpoq të shtypë me dhunë të paparë protestat pro-demokracisë.

Që atëherë, qindra mijëra njerëz janë vrarë dhe më shumë se 10 milionë të tjerë janë zhvendosur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Nëntë ditë izolim për shkak të COVID-19, këshilltari tregon për gjendjen e Kryeministrit Hoti: Pak kollë e lodhje

Prej nëntë ditësh, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjendet në izolim, pasi ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Për gjendjen shëndetësore të Hotit,...

Greqi- Turqi! Marina greke qëllon drejt jahtit turk, plagosen tre persona

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë! Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e...

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...