Mushkëri pule me oriz

Mos i humb

I mori 4000 euro një qytetari që mos t’i arrestonte djalin, kapet në flagrancë punonjësi i policisë

SPAK dhe SHÇBA, kanë arrestuar në kushtet e flagrancës 1 punonjës policie me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e...

Në Maqedoninë Veriore janë regjistruar 5 të vdekur dhe 120 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit.

120 të infektuar, 5 të vdekur dhe 125 të shëruar është bilanci i Covid-19 për 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore....

Murrizi: Do të ulim me këmbë në tokë Ramën dhe deputetët e tij, nuk jemi si ato që shahen natën dhe rrinë bashkë ditën

Pas takimit 80 minutësh me kryeministrin Edi Rama, në një deklaratë për mediat foli deputeti opozitar Myslim Murrizi. Sipas...

Terminali në portin e Durrësi pajiset me kamera termike që masin temperaturën

Vendosen kamera termike në terminalin e udhëtarëve të portit detar të Durrësit. Instalimi i tyre do të mundësojë matjen...

Orizi do të duhej të ishte i zier derisa uji të avullojë, mirëpo nëse jo, shtoni edhe pak ujë dhe zieni derisa të zihet orizi, transmeton Telegrafi.
Nevojiten:

rreth 700 g mushkëri pule,
2 lugë vaj,
piper sipas shijes,
rreth 300 g oriz,
4 lugë vaj,
një qepë,
1 spec gogozhare,
kripë dhe piper sipas shijes,
fletë të freskëta majdanozi.

Mënyra e përgatitjes:

Mushkëritë pastroni nga dejtë e hollë dhe lani. Në tigan qitni 2 lugë vaj dhe kur të nxehet qitni mushkëritë dhe piperin dhe lini të vlojnë duke shtuar ujë (pak nga pak) rreth 30 minuta, pas 20 minutave lini që të piqen në zjarr mesatar.

Qepën dhe specin grini në rende dhe lini 10 minuta që të fërgohen me pak vaj dhe ujë. Pastaj shtoni orizin dhe qitni 500 ml ujë dhe qitni kripë. Kohë pas kohe përzieni derisa të zihen ngadalë.

Orizi do të duhej të ishte i zier derisa uji të avullojë, mirëpo nëse jo, shtoni edhe pak ujë dhe zieni derisa të zihet orizi.
Në fund qitni fletët e majdanozit dhe shërbejeni të ngrohtë./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.