National Geographic: A e dini ndryshimin midis një astronauti dhe një kozmonauti?

Mos i humb

Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shprehu pakënaqësi për përzgjedhjen e "Parasite" si filmin më të mirë të vitit, një sukses historik për...

Australi, 75 për qind e popullsisë është prekur nga zjarret

Më shumë se 75 për qind e popullsisë u prek drejtpërdrejtë ose indirekt nga zjarret e pyjeve të cilat pasi filluan në...

Zëdhënësi i Presidencës Turke dënon të shtënat në Gjermani

Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın tha se Turqia pret që autoritetet gjermane të angazhohen fuqishëm për të zgjidhur rastin e të...

Koronavirusi ndëshkon fluturimet/ Industrisë së ajrit këtë vit do t’i kushtojë 29.3 miliardë dollarë

Përhapja e koronavirusit do të rezultojë në rënien e parë të udhëtimit global ajror në më shumë se një dekadë, parashikon organizmi...

Cili është ndryshimi midis një astronauti dhe një kozmonauti? Kësaj pyetje i është përgjigjur National Geographic.

Nuk ka asnjë ndryshim në kuptimin midis astronautëve dhe kozmonautëve. Të dy fluturojnë në univers. Veçse termi i parë është amerikan dhe i dyti është sovjetik.

Ndryshimi u bë gjatë Luftës së Ftohtë. Të dy vendet ruajtën konceptet e tyre, kryesisht në shkencë – që nga emrat e elementëve kimikë e deri tek udhëtarët në hapësirë, në mënyrë që t’i bëjnë ato globale.

Termi kozmonaut përdoret akoma sot në Rusi dhe vendet e Evropës Lindore. Ndërsa austronauti përdoret në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore.

Të dy fjalët vinin nga gjuha greke

Kozmonaut në rusisht, fjalë për fjalë do të thotë marinar hapësinor. Ajo u krijua nga shkrirja e fjalës naut, që do të thotë marinar dhe kozmos, që do të thotë rend.

Astronaut, fjalë për fjalë do të thotë marinar yjesh. Ajo u krijua duke bashkuar fjalën naut me astro, që do të thotë yll.

Termi kozmonaut mendohet se është krijuar nga inxhinieri sovjetik Svermis Mikhail Tikhonravov dhe filloi të përdoret në vitin 1961, kur Yuri Gagarin ishte njeriu i parë që mbërriti me sukses në univers.

NASA ka vendosur të mos e përdorë këtë term. Ata përdorën fjalën që u shfaq për herë të parë në letërsinë e hershme të trillimeve shkencore nga fundi i shekullit të 19-të. Nga të gjitha llogaritë, astronauti u përmend për herë të parë në 1880 në një libër të shkrimtarit Percy Greg. Ajo rridhte nga termi aeronaut për të caktuar një aeroplan, dhe u përdor si emër për një pilot balone, domethënë një balonë.

Kjo lojë fjalësh në hapësirë ​​u përdor gjatë Luftës së Ftohtë. Në përgjigje të një tradite negative të kësaj epoke, astronauti amerikan Norman Thagard fillimisht fluturoi me një aeroplan rus në 1995. Ai u emërua i pari “kozmonauti amerikan”. /tesheshi.com/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Nga perimet deri tek mishi, sa minuta i duhet çdo ushqimi për t’u tretur

Ndikimi i tretjes në humbjen e peshës është shumë domethënës. Siç na u tha shumë herë, ne jemi ato që hamë

Lakra të fërguara dhe patate

Të jeni të sigurtë që e gjithë familja do e adhurojë. Më poshtë do të gjeni recetën e përgatitjes hap pas hapi

Studimi i ri: Varësia ndaj telefonave ndryshon strukturën e trurit, njejtë sikurse narkotikët

Shumica prej nesh këto ditë kemi telefona intelegjentë. Këto janë pajisje të jashtëzakonshme që na lejojnë të bëjmë më...

Përdoruesit e Samsung u trembën pasi pranuan një mesazh të çuditshëm në telefonat e tyre

Përdoruesit e Samsung kanë mbetur të habitur pasi morën njoftime të çuditshme. Përdoruesit e telefonit Galaxy në të gjithë...

Mblidhet sërish Task Forca e COVID-19, zyrtare: Nuk ka raste të konfirmuara me koronavirus në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka mbledhur pasditen e sotme sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shëndetësore për koronavirusin...