Ndotja e ajrit shkakton më shumë vdekje se sa duhanpirja!

Mos i humb

Zvicër: 15 miliardë franga shtesë për sigurimin e të papunëve

Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit një 15 miliardë franga shtesë në funksion të sanimit të tejkalimit të dëmeve të shkaktuara nga...

Qeveria kanadeze përfshin edhe studentët në pakon e ndihmës prej 9 miliardë dollarësh

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në dy ditët e fundit janë regjistruar 2.671 raste të reja, me çka numri i...

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Fundjava e parë pa kufizime, qytetarët dalin të lirë pas më shumë se dy muajsh

Kjo është fundjava e parë pa kufizime, pas më shumë se dy muajsh, që në mes të muajit mars, kur në vendin...

Ndotja e ajrit vret gati nëntë milionë njerëz anembanë botës çdo vit – dy herë më shumë se sa supozonin ekspertët mjekësorë, ka treguar një studim.

Shkencëtarët thonë se frymëmarrja në ajrin toksik të shkaktuar nga shkarkimet e automjeteve, fabrikat dhe termocentralet është përgjegjës për më shumë vdekje sesa pirja e duhanit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar më parë se ndotja e ajrit ishte përgjegjëse për 4.5 milionë vdekje në mbarë botën.

Por, studiuesit gjermanë rillogaritën të dhënat në dispozicion për të zbuluar se numri i vërtetë është afër 8.8 millionë, me shumicën e shkaktuar nga sëmundjet e zemrës.

Në të kundërt, OBSH-ja ka vlerësuar se pirja e duhanit ishte përgjegjëse për 7.2 milionë vdekje në nivel global në 2015.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...