Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Mos i humb

SHBA nis formalisht largimin nga Organizata Botërore e Shëndetit

Administrata e presidentit Trump i ka dërguar një letër Kongresit dhe Kombeve të Bashkuara ku i njofton për tërheqjen e Shteteve të...

Rudina Hajdari: Ja kushti i panegociueshëm që ka opozita parlamentare për miratimin e marrëveshjes për “Zgjedhoren”

Deputetja e Kuvendit, Rudina Hajdari përmes një postimi në rrjetet sociale ka paralajmëruar sërish kryeministrin Edi Rama se hapja e listave është...

Francë: E ndaloi të hipte në autobuz pasi nuk mbante maskë, masakrohet për vdekje shoferi

Natë e dhunshme në Bayonne, në perëndim të Francës. Një shofer autobusi u sulmua mbrëmë nga një grup njerëzish, sepse kërkoi që...

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së të rinjve nën 14 vjeç

Ngufatja me objekte të huaja është shkaktare pothuajse e një të tretës së të gjitha vdekjeve të fëmijëve nën 14 vjeç.

Kur fillon problemi, ekzistojnë mënyrat që të shmanget tragjedia. Mirëpo, duhet ditur edhe çfarë assesi nuk duhet të bëni.

Të themi kështu, kurrë nuk duhet të përpiqeni që objekti me gishta të nxirret nga goja e fëmijës.

Tmerri për prindërit fillon kur në gojë futet një kafshatë e madhe, një copë e thyer molle, korja jo mjaft e përtypur e bukës, apo pulla e këputur e rrobave, pjesa e shkëputur e lodrës.

Sytë e fëmijës zgjerohen, fillon të kollitet. Instinktivisht, trupi përpiqet ta nxjerrë jashtë objektin që është mbërthyer dhe sërish të vendosë frymëmarrjen. Në shumicën e rasteve, disa kollitje do ta nxjerrin objektin jashtë, transmeton Telegrafi.

Kur nuk mjafton kollitja, është shumë me rëndësi të dini si t’i ndihmoni fëmijës. Pediatrit kanë bërë “listën” e rregullave mbi veprimin kundër ngufatjes së rastësishme:

▪ Kur vëreni që fëmijës diçka i ka ngelur në gojë, përpiquni që ta detyroni të kollitet, sepse kollitja është mënyra natyrore që ta nxjerrë jashtë objektin e huaj. Pozita në momentin kur trupi i huaj ende nuk pengon nuk është me rëndësi, fëmija instinktivisht do të veprojë si duhet.

▪ Nëse trupi i huaj tashmë është mbërthyer dhe ka ndërprerë frymëmarrjen, do të jetë mirë që dikush menjëherë të thërrasë ndihmën e shpejtë, mirëpo, fëmija gjatë asaj kohe assesi nuk bën të lihet vetëm, por filloni t’i ofroni ndihmën.

▪ Kapeni fëmijën për nofullën e poshtme dhe vendoseni mbi gjurin tuaj. Nëse jeni djathtak dhe nofullën e fëmijës e mbani me dorën e djathtë, atëherë vendoseni mbi gjurin e djathtë. Nëse jeni majtak, e kundërta.

▪ Merreni fëmijën me të dy duart dhe mbështilleni rreth koshit të tij të kraharorit, ashtu që butësisht ta lakoni përpara dhe të bëni presion duke shtypur fuqishëm dhe duke liruar – në mënyrë alternative. Ajo procedurë gjithashtu mund të ndihmojë që fëmija vetë ta nxjerrë jashtë trupin e huaj nga gabzherri

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çavuşoğlu: Kundërshtojmë komentet rreth Ajasofjes që intervenojnë në të drejtën e sovranitetit të Turqisë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, theksoi se kundërshtojnë fuqimisht komentet rreth vendimit për hapjen e Ajasofjes si xhami, që janë të...

Shtyhet mbledhja e Komisionit të Ligjeve/ Opozita tërhiqet nga pragu 5%! PS: Shumë i ulët 2%

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit është shtyrë për në orën 18:00 për të diskutuar për projektligjin e opozitës parlamentare për...

Rama: Panoramë fantastike për udhëtarët! Balluku: Drejt restaurimit ura e Ali Pashës

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në inaugurimin e Bypass-it të Tepelenës 1.8 kilometra që lidh segmentet rrugore Levan- Tepelenë dhe Tepelenë-...

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut është futur zyrtarisht në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të zgjasin 3 ditë. Sot, më...

Kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë që duhet të deklarojnë burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike...