Pavarësisht ndalesës policore, mijëra persona marshojnë në rrugët e Hong Kongut

Mos i humb

Vetëvendosje dërgon Thaçin në Kushtetuese

Lëvizja Vetëvendosje i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese lidhur me interpretimin e deklaratës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për thirrje për moszbatim...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID...

Thaçi i çon ftesë Kurtit për takim

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka ftuar për të mërkurën në takim, kreun e Qeverisë në detyrë, Albin Kurtin.

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Mijëra demonstrues filluan sot marshimin në Hong Kong, pavarësisht paralajmërimeve të policisë se prania e tyre do të shkaktonte konflikte me popullatën lokale.

Protestat kanë vazhduar për disa muaj për shkak të ligjit kontestues të ekstradimit. Ligji i ri do të lejojë që të dyshuarit e Hong Kongut të gjykohen në Kinë.

Policia refuzoi të japë leje për protestat e sotme, duke theksuar rrezikun e lartë të sigurisë. Protesta filloi në orët e pasditës dhe qytetarët e mbledhur mbanin çadra, një simbol proteste.

Që nga viti 2014, çadrat u bënë një mjet me të cilin demonstruesit shërbehen për të fshehur identitetin e tyre duke e fshehur fytyrën nga kamerat e vëzhgimit.

Hong Kongu është një rajon i veçantë administrativ i Republikës Popullore të Kinës, i cili funksionon si një shtet i pavarur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...

Ambasada e SHBA mesazh të rëndësishëm për viktimat e krimit

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit. Në një...