Rusia gjen kurën ndaj Covid-19

Mos i humb

Shqipëri : Janë regjistruar 3 vdekje dhe 71 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

3 persona kanë humbur jetën nga koronavirirus në vendin tonë. Përveç mjekut Hysni Shkajut, kanë humbur jetën dhe 2 persona të tjerë....

Shqipëri : Janë regjistruar 67 raste te reja e dy vdekje me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 67 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit. Mirela Cami, Drejtore...

Pandemia lë pasoja në sektorin e bujqësisë në Zvicër

Rruga përpara përfshin një kombinim të qasjeve natyrore, artificiale dhe të teknologjisë së lartë, sipas ekspertëve kryesorë të bujqësisë dhe konsumatorit në...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Rusia ka aprovuar ilaçin e parë antigripal që ka rezultuar efikas kundër sëmundjes së koronavirusit.

60 mijë doza të medikamentit “Avifavir”, i prodhuar nga laboratorët vendës në bashkëpunim me ata japonezë dhe i certifikuar nga autoritetet shtetërore, do shpërndahen këtë muaj nëpër spitalet e vendit.

330 pacientë vullnetarë janë duke iu nënshtruar provave klinike për efektet anësore që nga 21 maji.

Të dhënat paraprake tregojnë se te 65 për qind e personave të trajtuar me pilulën eksperimentale, u arrit të bllokohej mekanizmi riprodhues i virusit dhe të largohej nga organizmi.

“Avifaviri” është një medikament i modifikuar i “favipiravirit”, një tjetër ilaç antigripal i zhvilluar nga shkencëtarët japonezë në vitet 90.

Ai pritet të përdoret te pacientët rusë në gjendjen më të rëndë nga koronavirusi.

Tashmë vendi konfirmon mbi 400 mijë persona të diagnostikuar me virusin vdekjeprurës, dhe rreth 9 mijë të vdekur nga sëmundja infektive.

Ndërsa karantina ka nisur të lehtësohet, koha e mirë në fundjavë tërhoqi banorët e Shën-Petërburgut drejt plazheve, parqeve dhe palestrave të hapura.

Qytetarët shprehën ndërgjegjësim me masat për mospërhapjen e pandemisë.

“Mendoj se duhen ruajtur masat e karantinës. Por jemi shoqëri e ngushtë dhe goxha larg nga të tjerët.”

“Askush nuk përqafohet dhe as nuk puthet më. Ndaj jemi në rregull, nuk ka rrezik.”

Për herë të parë pas më shumë se dy muajve izolim, të hënën edhe qytetarët e Moskës u lejuan të shëtitin lirshëm, ndërsa u rihapën edhe bizneset  me përjashtim të atyre për qëllime ushqimore.

Kryeqyteti konsiderohet epiqendra e pandemisë në Rusi, ndërsa autoritetet lokale thonë se është kapërcyer kulmi i sëmundjes.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....