Tërshëre me çokollatë dhe banane

Mos i humb

Zvicër: Në ditën e parë, 95% e udhëtarëve në transportin publik, me maska

Në luftën kundër një vale të dytë të koronavirusit, Këshilli Federal javën e kaluar ka vendosur detyrimin për mbajtje të masksë në...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Zvicër: Kompensimi për humbjen e fitimit nga masat kundër koronavirusit

Duke filluar nga 20 marsi 2020, Këshilli Federal ka ndërmarrë një numër masash për të zbutur pasojat ekonomike të përhapjes së koronavirusit...

Basha pret në takimin ambasadorin e Gjermanisë

Ambasadorët duket se i janë rikthyer takimeve në selinë e PD. Ambasadori gjerman Peter Zingraf ndodhet tashmë në selinë...

Po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për një kafjall pak më ndryshe, i cili njëherësh do t’ju ëmbëlsojë

Përbërësit:

– 2 filxhanë fjolla tërshëre;
– 2 filxhanë qumësht bajameje;
– ¾ e filxhanit ujë;
– 2 banane (njëra e prerë në kube, tjetra në rrathë);
– ¼ e lugës së vogël ekstrakt bajameje;
– ¼ e lugës së vogël ekstrakt vaniljeje;
– 2 lugë kakao pluhur;
– 1 lugë mjaltë;
– 1/3 e filxhanit arra të grira;
– kripë sa mund të kapet me gishta;
– kanellë sa mund të kapet me gishta;
– 2 lugë çokollatë të grirë imët me përqindje të lartë kakaoje.

Përgatitja:

Nxehni në tenxhere qumështin e bajameve, ujin, kubet e bananes; ekstraktet e vaniljes dhe të bajameve dhe kripën.

Kur të fillojë të vlojë, hiqeni nga zjarri dhe përzieni fjollat e tërshërës, kakaon dhe një lugë mjaltë.

Kthejeni tenxheren në zjarr dhe zieni në temperaturë mesatare, duke e përzier herë pas here derisa fjollat e tërshërës të zbuten, rreth 6 deri në 7 minuta.

Kur të përfundojë zierja e qullit qiteni në tepsi dhe sipër vendosni rrathët e bananes, një lugë mjaltë dhe arrat e grira.

Sipas dëshirës, sipër mund t’i shtoni edhe kanellë dhe copa të vogla të grira çokollate me përqindje më të madhe kakaoje.

Ju bëftë mirë! 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Erdoğan me video-mesazh do të marrë pjesë në programin përkujtimor të Gjenocidit të Srebrenicës

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, me anë të një video-mesazhi do të marrë pjesë në programin përkujtimor me rastin e 25...

Transporti publik: Veliaj na premtoi heqje taksash, pastaj na solli zarfin

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dalë në një konferencë për media këtë të enjte, duke i kërkuar Bashkisë së Tiranës të heqë...

Hapet gara për rrugën “Milot-Fier” me koncension deri në 2024

Hapet gara e koncesionit për rrugën ‘Milot-Thumanë-Kashar-Fier’, kostoja koncensionare e të cilës përllogaritet të jetë 1.118 miliard euro, ndërsa kohëzgjarja e koncensionit...

Vetizolimi ka filluar, por sa po respektohet?

Vetëm disa ditë pasi filloi karantina e koronavirusit në Zvicër, gjithnjë e më shumë detaje po bëhen të qarta.

PD: Vjedhja 1.2 miliard euro me koncesionin Milot-Fier, 20 milionë euro për kilometër për rrugë dhe autostrada ekzistuese

PD ka reaguar përmes drejtorit të kabinetit, Dorian Teliti lidhur me koncesionin e fundit të qeverisë, atë të rrugës Milot-Fier. Në një...