Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Mos i humb

Dërgonin emigrantë shqiptarë me gomone për në Britani, arrestohen kontrabandistët

Policia franceze vijon të arrestojë kontrabandistë të cilët kalojnë ilegalisht emigrantë në Britaninë e Madhe. Së fundmi në pranga ka rënë një...

Një ditë pas vendimit të SPAK, Policia vë nën sekuestro 26 pasuritë e Ylli Ndroqit: Hetime 18 mujore

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit për sekuestrimin e 26 pasurive të Ylli Ndroqit, Policia e Shtetit ka...

Raporti i qeverisë, Kina investime rekord për hidrokarburet në vitin 2019

Investimet e Kinës në aktivitetet e kërkimit të naftës dhe gazit arritën një rekord prej 11,76 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas...

“Deklarata të fryra”, Kina i kundërpërgjigjet Amerikës për Tik Tok-un

Pekini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të martën për “fyerje” rreth rrjetit social kinez, TikTok, pas shtimit të presionit nga ana e...

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës:

1 Ndalen ligjëratat dhe tribunat fetare

2 Pezullimi i mësim besimit dhe shkollës verore në te gjitha xhamitë e Kosovës

3 Obligohen imamët për mbajtjen e distancës fizike te besimtarëve brenda xhamive

4 Kufizimi i faljes në hapësira të mbyllura, jo më shumë se 50 persona

5 Shenjëzimin e vend faljeve brenda xhamive për shkak te distancës

6  Pezullimin e manifestimeve fetare

7 Ndalimin e pjesëmarrjes se imamëve në të pame

8 Shkurtimin e hutbes së xhumasë në 10 minuta

9 Falja e xhumasë nga dy herë në xhamitë qendrore sipas nevojës

10 Besimtaret obligohen qe te mbajnë maskat gjate faljes  ne xhami, te përdorin sexhadet e tyre personale, te përdorin dezinfektuesit me rastin e ardhjes ne xhami, te moshuarit mbi moshën 65 vjeçare te falen ne shtëpi, te rinjtë nën moshën 16 vjeçare te falen ne shtëpi, te sëmurit me sëmundje kronike te falen ne shtëpi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...