Shëndetësi

A është i mundur pastrimi i tepërt i dhëmbëve

Pastrimi i tepërt i dhëmbëve mund të dëmtojë përfundimisht indin tuaj si dhe smaltin e dhëmbëve, veçanërisht nëse jeni duke përdorur një brushë të...

Cilat ushqime nuk duhet të hani nëse vuani nga gjëndrra tiroide

Hipertiroidizmi është gjendje që ndodh atëherë kur gjëndrat tiroide nuk prodhojnë hormone të mjaftueshme. Kjo ndodh te të gjithë personat, pavarësisht nga mosha dhe gjinia,...

Fasulja vlen më shumë se mishi!

Shkencëtarët, hulumtimi i të cilëve është publikuar në revistën “Journalof Food Science”, theksojnë që fasulja është zëvendësimi më i mirë për mishin e kuq,...

30 minuta ecje në ditë i mbajnë larg sëmundjet

Ecja për më pak se 30 minuta në ditë ndihmon në parandalimin e sëmundjeve vdekjeprurëse si kanceri dhe sëmundjet e zemrës, dhe rrjedhimisht e...

Ushqimet e preferuara gjatë kohës së ftohtë

Në stinën e dimrit më së shumti konsumohen ushqimet kalorike dhe jo të shëndetshme për organizmin. Kjo për shkak të mungesës së pemëve dhe...

Këto simptoma tregojnë se jeni nën stres

Ekzistojnë shumë simptoma fizike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të identifikoni stresin, gjykuar sipas ekspertëve të ushqimit. Charlotte Watts, autore e librit “The De-Stress Effect”...

Ja 3 mënyra natyrale për të pastruar pllakëzat dhe gurëzat e dhëmbëve në kushte shtëpie!

Formimi i pllakëzave nga ushqimet dhe bakteret mund të veshë dhëmbët me një shtresë më ngjyrë dhe kjo mund të çojë në dëmtim të...

Stina e dimrit, 5 ushqime të shëndetshme që nuk duhet t’i mungojnë tryezës

Sezoni i dimrit ka më pak ushqime sesa në verë, por krenohet me disa ushqime për nga vlerat shëndetësore. Më poshtë po ju rendisim 5...

Ky është ushqimi që parandalon kancerin

Brokoli është ndër ushqimet kryesore që i ndihmon organizmit tuaj. Shkencëtarët thonë se brokoli lufton kancerin. Ata gjetën substanca të caktuara në perime për të...

Ftoi, jo vetëm frut por edhe ilaç për sëmundje

Ftoi është një pemë frutore e viseve të ngrohta, ndërsa farat e tij përdoren gjerësisht në mjekësi për të prodhuar ilaçe. Njerëzit e përdorin ftoin...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img