Shëndetësi

Si të mbrohemi nga gripi?

Gripi nuk duhet të neglizhohet dhe që në shenjat e para të tij konsultohuni me mjekun e familjes. Mjeku i familjes duhet të vlerësojë...

Vetitë e susamit!

Susami është një nga bimët më të vjetra të kultivuara në botë. I cili është burim i mirë i kompleksit B të vitaminave, siç janë...

Cila dorë dhemb kur keni sulm në zemër? Njihuni me simptomat e hershme për ta shmangur pasojën fatale

Sulmi i zemrës është emergjencë serioze mjekësore, ku rrjedha e gjakut e mbushur me oksigjen në një seksion të muskulit të zemrës papritmas bllokohet...

Gjumi i pasditës i lidhur me diabetin

Edhe pse ekspertët kohëve të fundit kanë rekomanduar gjumin e pasdites për të shmangur sëmundjet e zemrës dhe trurit, studimet e reja tregojnë një...

Kërpudhat “magjike” shërojnë depresionin

Psilocybin, një përbërës psychedelic i kërpudhave “magjike” ka treguar rezultate premtuese në trajtimin e ankthit dhe depresionit. Një studim i botuar kohët e fundit, i...

Arsyet pse portokalli është mbret i festës!

Portokalli është i pasur me minerale, vitaminë C dhe ujë që na freskon. Për këtë arsye, ai është shumë i mirëpritur në tryezën e...

Gjërat e mrekullueshme që i ndodhin trupit kur pini çaj!

Çaji mund ta ulë rrezikun e sulmit në zemër dhe vdekjes së qelizave të trurit. Mpiksja e gjakut e formuar nga kolesterina dhe trombocitet...

Këto gjëra i ndodhin trupit kur ju hani banane!

Konsumimi i një banane në ditë ndihmon në humbjen e peshës, zvogëlimin e fryrjes dhe rritjen e energjisë. Këto janë të mirat që sjell konsumimi...

Kapërcimi i vaktit të mëngjesit rrit rrezikun nga sëmundjet!

Kapërcimi i mëngjesit rrit rrezikun e krijimit të yndyrës, kolesterinës dhe pllakës në arteriet, të cilat mund të çojnë në sëmundje të ndryshme, duke...

Sa aktivitet fizik duhet të bëni pasi hani brumëra?!

Siç duket, duhet të vraponi 33 minuta me ritëm të rregullt (rreth 8km/h) për t’i djegur vetëm dy copa të një pice. Ekspertët tregojnë se...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img