Brazil, 1.290 vdekje të tjera nga koronavirusi, 654 në Meksikë

Mos i humb

Anulohet testi i arritshmërisë në Kosovë për këtë vit shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka marrë vendim që ta anulojë testin e arritshmërisë për vitin shkollor 2019/20. Vendimin...

Presidenti i Libanit pranon dorëheqjen e qeverisë pas shpërthimit të Bejrutit

Presidenti libanez, Michel Aoun ka pranuar dorëheqjen e Kryeministrit të vendit  Hassan, i cili e njoftoi mbrëmjen e së hënës, por Aoun...

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit, ku 44-vjeçari Olsi Çekiçi vrau në mënyrë...

Sllovenia e vendos Zvicrën në listën e karantinës

Sllovenia e ka vendosur sot Zvicrën në të ashtuquajturën “Listë të verdhë”. Kjo nënkupton një karantinë të detyrueshme prej...

Brazili ka raportuar 1.290 vdekje të tjera të lidhura me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërsa 654 raste të tjera fatale janë regjistruar në Meksikë gjatë 24 orëve të fundit, (AA).

Numri i të vdekurve në Brazil arriti në 63.174, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë e vendit.

Në Brazil u raportuan gjithsej 42.223 raste të reja me virusin, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 1.539.081.

Ndërkohë, numri i të vdekurve në Meksikë u rrit në 29.843, treguan të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë.

Numri i të diagnostikuarve u rrit në 245.251, me 6.740 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit.

Deri më tani 147.205 pacientë janë shëruar nga virusi në vend.

Meksika konfirmoi rastin e parë me COVID-19 më 28 shkurt, kurse vdekjen e parë më 19 mars.

Që nga shfaqja e virusit për herë të parë në Kinë dhjetorin e kaluar, koronavirusi i ri është përhapur në pothuajse të gjithë globin. SHBA, Brazili dhe Rusia aktualisht janë vendet më të goditura në botë.

Pandemia ka marë më shumë se 525 mijë jetë njerëzish në të gjithë botën, ndërsa 11 milionë janë infektuar dhe mbi 5,87 milionë të shëruar, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins në SHBA.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse. Në një intervistë...

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...