Francë, vazhdojnë protestat e “Jelekëve të verdhë” në javën e 52-të

Mos i humb

Shumica e mercenarëve janë larguar nga qyteti libian Bani Walid

Më shumë se 90 për qind e mercenarëve nga grupi Wagner i Rusisë, të cilët mbështesin komandantin renegat në Libi, Khalifa Haftar,...

Kapshticë, 200 kg kanabis brenda kamionit me frigoriferë, arrestohet shoferi nga Tirana

Në pikën kufitare të Kapshticës është bllokuar një kamion që transportonte kanabis. Të dhënat për rastin i bën me...

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Meksikë rritet në mbi 8.000

Në 24 orët e fundit në Meksikë kanë humbur jetën 501 persona nga koronavirusi i ri (COVID-19). Sipas të...

Rama: Paralajmërim për disa punëdhënës! Keni 1 javë kohë të plotësoni

Kryeministri Edi Rama ka bërë një paralajmërim për disa punëdhënës dhe një njoftim për disa mijëra punonjës. “Keni 1...

Në Francë përsëri dolën në rrugë për të protestuar “Jelekët e verdhë” kundër politikave të presidentit Emmanuel Macron.

Protestat e “Jelekëve të verdhë” kanë hyrë në javën e 52-të të cilat vazhdojnë prej disa muajsh me pjesëmarrje të ulët.

Protestuesit në Paris kanë zhvilluar marshime në dy destinacione të ndryshme, ku njëri grup ka marshuar nga lagjja Clichy e qytetit deri në lagjen Stalingrad ndërsa grupi tjetër nga sheshi Saint-Pierre deri në lagjen Bercy.

Përveç në kryeqytet, protesta janë zhvilluar edhe në qytete të ndryshme të vendit. Në protestën e zhvilluar në qytetin Montpellier policia formoi një kordon për të penguar hyrjen e protestuesve në qendrën tregtare dhe në stacionin e trenit.

Në ngjarjet e shënuara në protestën ku policia ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve janë arrestuar 12 persona si dhe u plagosën 4 të tjerë nga të cilët 3 prej tyre policë.

Gjithashtu, protesta janë zhvilluar edhe në Toulouse, ku pas tensioneve mes forcave të rendit dhe protestuesve policia ndërhyri me gaz lotsjellës.

Policia franceze ka ndaluar zhvillimin e protestave në bulevardin Champs-Elysees një nga simbolet më të rëndësishme të Parisit si dhe në zonën përreth katedrales Notre-Dame e cila u dëmtua masivisht nga një zjarr në prill.

Protestat e “Jelekëve të verdhë” që filluan si reagim kundër rritjes së çmimit të naftës dhe kushteve të këqija ekonomike të cilët më pas u shndërruan në protesta kundër qeverisë së Macronit filluan më 17 nëntor 2018.

Gjatë protestave, deri më sot kanë humbur jetën 11 persona, janë plagosur më shumë se 4.245 ndërsa mbi 12.107 të tjerë janë arrestuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...

Zvicër: 15 miliardë franga shtesë për sigurimin e të papunëve

Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit një 15 miliardë franga shtesë në funksion të sanimit të tejkalimit të dëmeve të shkaktuara nga...

Qytetarët të kënaqur me punën e Osmanit e Kurtit, bie besueshmëria te presidenti

Qytetarët e Kosovës kanë kthyer besimin në institucionet e vendit sidomos në Qeveri e Kuvend. Kështu tregojnë gjetjet e anketës së Pulsit...

Kina lançon dy satelitë të tjerë në hapësirë

Kina lançoi dy satelitë të rinj të eksperimenteve teknologjike të shtunën, njoftoi media shtetërore. Satelitët e lançuar në orbitën...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...