Gjermani, 12 të arrestuar gjatë operacionit kundër grupeve të së djathtës ekstreme

Mos i humb

“Ekonomia e Kosovës do të shënojë rënie prej 2 deri në 4 për qind për shkak të COVID-19”

Prishtinë Banka Qendrore e Kosovës (BQK) konsideron se pandemia e koronavirusit (COVID-19) e përhapur edhe në Kosovë do...

Merkel: COVID-19 sfida më e madhe në historinë e BE-së

Merkel kërkoi bashkëpunim edhe më të ngushtë midis vendeve anëtare të BE-së për të luftuar pasojat politike dhe ekonomike të koronavirusit, por...

Edhe një foshnje pesë muajsh del pozitiv në COVID-19

Mbrëmë janë identifikuar edhe 13 raste të reja me COVID-19, ndërsa 11 prej tyre janë nga fshati Topanicë i komunës së Kamenicës.

“Irani nuk e fillon luftën, por i jep mësim atyre që e bëjnë këtë”

Zarif në një deklaratë i është përgjigjur presidentit amerikan Donald Trump i cili ka akuzuar Iranin për planifikimin e një sulmi kundrejt...

Policia gjermane arrestoi 12 persona nën dyshimin e përfshirjes në formimin e një organizate terroriste të krahut të djathtë, e cila raportohet se planifikonte të vinte në shënjestër politikanët dhe pakicat në Gjermani,(AA).

Zyra e Prokurorisë Federale tha se katër burra u arrestuan me dyshimin për themelim dhe pjesëmarrje në organizatën terroriste të krahut të djathtë. Ata u identifikuan si Werner S, Michael B, Thomas N. dhe Tony E. Po ashtu, tetë persona të tjerë janë arrestuan nën dyshimin për mbështetje të organizatës.

Prokuroria Federale tha se katër të dyshuarit kryesorë kanë themeluar një organizatë në shtator të vitit 2019 me qëllim të rrënimit të rendit shtetëror dhe shoqëror të Gjermanisë.

Prokurorët pohojnë se të dyshuarit donin të arrinin qëllimin e tyre me sulme ende të papërcaktuara ndaj politikanëve, azilkërkuesve dhe muslimanëve, duke provokuar një situatë të ngjashme me luftën civile.

Më herët, policia bastisi ambientet e lidhura me të dyshuarit në 13 lokacione në gjashtë shtete federale.

Prokuroria Federale tha se bastisejt policore kanë siguruar prova të mjaftueshme për të kërkuar zyrtarisht urdhër arresti për të dyshuarit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).