Gjermania dërgon 6 mijë teste për IKShPK-në

Mos i humb

Presidenti serb, Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën duhet të zbatohen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se e gjitha marrëveshjet me Kosovën, të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen. Sipas tij, ato...

EULEX në aksion, bastisen zyrat e OVL-UÇK

Policë të armatosur të EULEX janë parë teksa kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtrare të...

Shqipëri : Janë regjistruar tre viktima dhe 131 raste të reja nga Covid 19 në 24 orët e fundit

Në përditësimin e të dhënave nga Ministria e Shnëdetësisë u konfirmuan 131 të prekur me Covid 19 në vendin tonë brenda 24...

Tabaku i përgjigjet Ramës: Vetëm gënjeshtra e premtime të pambajtura. Koha për ndryshim po vjen

Përmes një postimi në facebook, ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku i përgjigjet deklaratave të kryeministrit Rama për punësimin. “Gënjeshtra,...

Ministria e Shëndetësisë e Republikës Federale të Gjermanisë i ka dorëzuar sot dhuron sot IKSHPK-së  6 mijë RT-PCR teste për diagnozë laboratorike të COVID -19, shkruan IndeksOnline.

Në këtë ceremoni morën pjesë Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe Ambasadori i RF të Gjermanisë në Kosovë,  Christian Heldt.

Me këtë rast, Zemaj ka falënderuar Gjermaninë për ndihmën e domosdoshme në këto kohë të vështira që po kalon Kosova.

Zemaj tha se kjo ndihmë do të ndikoj në rritjen e numrit të të testuarve për Covid-19.

 “Shumë faliminderit ndaj tatuesve gjermanë. Me të vërtet këto ditë nevojat kanë qenë në rritje dhe është e domosdoshme kjo ndihmë, qoftë në donacione apo në forma të tjera.

Kjo ndihmë është më se e nevojshme edhe për rritjen e kapaciteteve dhe rritet numri i testimeve në Kosovë ku do të arrijnë edhe efektin e duhur edhe për shfrytëzimin racional pasi numri çdo ditë po është në rritje. Ne kemi një gjendje normale të furnizimit edhe të menaxhimit me Covid-19”, tha ai.

Ky është donacion i Gjermanisë për Kosovën për të ndihmuar në përgjigjen ndaj pandemisë COVID- 19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Navalny flet për herë të parë për helmimin: Pas kësaj qëndron Vladimir Putin, s’kam asnjë version tjetër!

Kreu i opozitës ruse, i njohur edhe si kundërshtari kryesor i presidentit Vladimir Putin, Alexei Navalny, flet për herë të parë publikisht...

Akuza për korrupsion e nxjerrje sekreti hetimor/ GJKKO lë në fuqi pezullimin e zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi

GJKKO ka lënë sot në fuqi masën e pezullimit për Artan Shkëmbin, zv.drejtori i Operacionit Forca e Ligjit, pas akuzave për korrupsion...

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me...

Meta mesazh të fortë në Ditën Botërore të të Moshuarve: T’iu rriten menjëherë dhe ndjeshëm pensionet!

Në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti Ilir Meta thekson se kjo shtresë e shoqërisë ka nevojë për mirënjohje, respekt dhe vlerësim,...

Hysni Gucati sot paraqitet në Speciale

Hysni Gucati do të paraqitet sot për herë të parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Kryetari i Organizatës...