Kina lançon dy satelitë të tjerë në hapësirë

Mos i humb

Basha : Motoja ime, një shtet dhe qeveri në krahun e njerëzve punëtorë

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka qenë sot në Devoll për të takuar fermerë e qytetarë e dëgjuar shqetësimet e tyre. Njëherazi...

Rusët votojnë për të zgjatur pushtetin e Putinit

Pjesa më e madhe e rusëve mbështesin reformën e propozuar që do ta lejojë Vladimir Putinin të kandidojë sërish për president në...

Libi, protestë në Jufra kundër mercenarëve pro-Haftar

Banorët e qytetit qendror Hun të rajonit Al-Jufra në pjesën qendrore të Libisë, kanë organizuar protestë pas vrasjes së një të riu...

Turqia dërgon ndihmë mjekësore në Sanxhak të Serbisë

Turqia vazhdon të ndihmojë vendet e prekura nga pandemia e koronavirusit. Me urdhër të presidentit Recep Tayyip Erdoğan, ndihma...

Kina lançoi dy satelitë të rinj të eksperimenteve teknologjike të shtunën, njoftoi media shtetërore.

Satelitët e lançuar në orbitën e planifikuar do të përdoren për eksperimente të teknologjisë së vëzhgimit të Tokës, njoftoi Agjencia e Lajmeve Xinhua.

Raketa transportuese Long March-11 u përdor për të hedhur në orbitë satelitët në ora 04:13 të mëngjesit (08:13 sipas orës të Evropës Qëndrore) nga Qendra e Nisjes Satelitore Xichang në Provincën Sichuan në jugperëndim të Kinës.

Ky ishte misioni i 332-të i serisë së këtij raketambajtësi, thuhet në raport.

Lançimi i fundit erdhi pas fillimit të suksesshëm të këtij muaji dhe kthimit të versionit provues të anijes kozmike kineze të pilotuar të gjenreatës së re.

Anija kozmike testuese u hodh në orbitë nga raketa transportuese e Kinës “Long March-5B” më 5 maj dhe u kthye më 8 maj pasi qëndroi në orbitë për dy ditë e 19 orë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....