Maqedoni e Veriut, pas kontaktit me një gazetar liderët e dy partive më të mëdha politike në izolim të detyrueshëm

Mos i humb

Iran, nga COVID-19 deri tani kanë vdekur 7.508 persona

Irani sot konfirmoi 57 raste të vdekjes si pasojë e COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, me çka numri i përgjithshëm është...

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgon 31 tonë ndihma në Jemen

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ka pranuar 16 tonë ilaçe dhe furnizime mjekësore nga OBSH, sipas agjencisë së lajmeve SABA.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Mekë, nga 31 maji zbutje graduale e masave lidhur me COVID-19

Arabia Saudite prezantoi sot herët planin “dyfazësh të normalizimit” për Mekën me qëllim të lehtësimit të masave...

Ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, në një konferencë të jashtëzakonshme për media ka njoftuar se kryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, janë në izolim të detyrueshëm pasi kanë pasur kontakt me një gazetar që ka rezultuar pozitiv në COVID-19.

“Liderët e dy partive më të mëdha politike në vendin tonë, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski, nga sot janë në izolim të detyrueshëm shtëpiak. Pas informatës që e mori Ministria e Shëndetësisë se një gazetar nga një media televizive është pozitiv në virusin COVID-19, i cili gjatë javës së kaluar kishte intervista televizive me liderët e VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, edhe Mickoski edhe Zaev janë testuar për koronavirusin e ri”, tha Filipçe.

Ai tha se rezultati i kreut të VMRO-DPMNE-së Mickoski është përpunuar mbrëmë vonë dhe është negativ, por theksoi se ai do të mbetet në vetizolim të detyrueshëm.

Filipçe tha se rezultati i kreut të LSDM-së, Zaev, i cili mbrëmë ka qenë në qytetin e lindjes në Strumicë, do të jetë i gatshëm gjatë ditës së sotme, duke shtuar se edhe Zaev do të mbetet në izolim shtëpiak.

Ministri Filipçe informoi se gazetari është në gjendje stabile shëndetësore dhe se po trajtohet në spitalin “8 Shtatori” në Shkup.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, në vend janë regjistruar gjithsej 663 raste të infektimeve me COVID-19, prej të cilëve 30 persona kanë ndërruar jetë ndërsa 37 pacientë janë shëruar.

Kujtojmë se nga e mërkura, në Maqedoninë e Veriut kanë hyrë në fuqi masat e reja të kufizimit të lëvizjes së qytetarëve, duke kufizuar lëvizjen e lirë brenda javës nga ora 16:00 deri në orën 05:00 ndërsa ditëve të fundjavës duke filluar nga e premtja në orën 16:00 deri të hënën në orën 05:00.

Më 18 mars, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski shpalli gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin, me qëllim lehtësimin e luftës kundër përhapjes së koronavirusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...