Meta: Populli shqiptar është në krah të Turqisë mike

Mos i humb

Shënohet viktima e parë me koronavirus në Itali

Shënohet viktima e parë italiane me koronavirus. Është një nga 16 italianët e prekur nga ky virus i verifikuar...

Kahtani, personi kyç në vrasjen e Khashoggit” pritet të rikthehet në detyrën e tij

Qeveria e Arabisë Saudite po përpiqet të rikthejë sërish në postin e ish-sekretarit të Gjykatës Mbretërore, Saud al-Kahtanin, i cili njihet si...

ISHP: Në 24 orë u kontrolluan 4700 udhëtarë për koronavirus, qytetarët të respektojnë masat higjeno-sanitare

Tiranë- “Pas përhapjes në masë në Itali dhe në vende të tjera të koroanvirusit, gjatë 24-orëve të fundit janë kontrolluar 4700 udhëtarë...

“Qeveria libiane ka të drejtë të vetëmbrojtjes”

Kreu i qeverisë libiane të njohur ndërkombëtarisht, Fayez al-Sarraj, tha se prania e forcave turke në Libi është në kuadër të së...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar për tërmetin në Turqi, ku thekson se në këto momente tepër të vështira, populli shqiptar është në krah të Turqisë mike.

Meta, në reagimin e tij në rrjete sociale shprehet se me shqetësim dhe dhimbje të thellë po ndjek situatën në Turqinë mike, të goditur nga tërmeti tragjik.

“Shumë i tronditur nga viktimat në njerëz, ju shpreh ngushëllimet më të ndjera familjarëve e të dashurve të tyre, të gjithë popullit turk dhe Presidentit Recep Tayyip Erdoğan, duke u lutur që të mos ketë të tjera humbje jetësh. Të gjithë të lënduarve nga kjo fatkeqësi natyrore ju uroj shërim sa më të shpejtë”, shkruan Meta.

Presidenti i Shqipërisë më tej shprehet se “Në këto momente tepër të vështira, unë dhe populli shqiptar jemi në krah të Turqisë mike”.

Pas tërmetit në Turqi, zyrtarët e lartë të Shqipërisë kanë shprehur solidaritetin tyre me shtetin dhe popullin turk.

Sipas të dhënave paraprake nga Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) nga tërmeti me magnitudë 6,8 ballë me epiqendër rajonin Sicrice në Elazığ kanë humbur jetën 21 persona dhe janë plagosur 1030 të tjerë.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...