Ministri i Jashtëm i Kroacisë: Vuçiqi në linjë të politikës së Millosheviqit për Serbinë e Madhe

Mos i humb

Shpërthen sërish koronavirusi në Çeki, regjistrohen rekord infektimesh në 24 orë, shifra e dytë më e lartë

Republika e Çekisë regjistroi 2.394 raste të reja të të infektuarve me koronavirus, shifër kjo që shënon rritjen e dytë më të...

Parlamenti sot në seancë, nga interpelanca me ministren Balluku tek dekretet e Presidentit, ja çfarë pritet

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet sot në seancë plenare ku do shqyrtohen 5 dekretet e presidentit për shtetësinë, për pronat e paluajtshme, për...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau, familja e tij rivale me Aldo Baren

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Gazetarja Klodiana Lala raporton...

Trump përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi në OKB: Një kthesë historike që do të sjellë normalizimin politik

SHBA– Presidenti amerikan Donald Trump në fjalimin e tij virtual përpara Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ka përmendur edhe marrëveshjen...

Ministri i Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Grliq Radman, i është kundërpërgjigjur presidentit serb, Arleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se “Operacioni Stuhia” ka qenë krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore.

Ai thotë se Vuçiqi ende në linjë të politikës së Millosheviqit për “Serbinë e Madhe”.

“Na vjen keq që lidershipi politik në Beograd është në linjë me politikën e mposhtur të Slobodan Millosheviqit, dhe kjo ndërhyrje në çështjet e brendshme të një shteti tjetër është në kundërshtim me parimet fundamentale të marrëdhënieve dhe të drejtën ndërkombëtare”, ka thënë ai për reporterët, si përgjigje kundër mesazheve të sotme të Vuçiqit për shënimin e përvjetorit të “Stuhisë”.

Sipas agjencisë Hina, Radman ka thënë se “Stuhia” parandaloi spastrimin etnik.

“Stuhia parandaloi spastrimin etnik dhe katastrofën humanitare në Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë, dhe pikërisht gjatë ‘Krajina’, spastrimi etnik u krye nga serbët që dëbuan të gjithë kroatët, por jo edhe serbët. Dhe me ‘Stuhinë’ ai territor përsëri është sjellë në rendin administrativ dhe juridik të Republikës së Kroacisë”, ka thënë Radman.

Ai gjithashtu ka thënë se serbët në Kroaci i zgjidhin çështjet e tyre në institucione dhe me përfshirjen në shoqërinë kroate.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...