Ballina Shëndetësi Një e mirë e madhe e brokolit në shëndet

Një e mirë e madhe e brokolit në shëndet

86
0

Brokoli është ndër ushqimet kryesore që ndihmon organizmit tuaj.

Shkencëtarët thonë se brokoli lufton kancerin. Ata gjetën substanca të caktuara në perime për të bllokuar gjenet e dëmtuara që ishin të lidhura me kancerin.

Gjetjet mund të çojnë në një strategji të re për parandalimin dhe trajtimin e kancerit.

Substancat e quajtura isothiocyanates mund t’i gjejmë në brokoli, lulelakër, marule ose lakërishtë, dhe ajo ndikon në parandalimin e rritjes së kancerit.

Por, askush nuk e di saktë se si këto substanca funksionojnë, që është çelës për zhvillimin e strategjisë së përmirësuar në luftën kundër kancerit te njerëzit./tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here