Plakja e trurit, mënyrat se si të parandaloni rrezikun!

Mos i humb

Rama: Ka përfunduar puna në 3 tunele të rrugës Qukës-Qafë Plloçë

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në Facebook ka njoftuar se aktualisht në kantierin e ndërtimit të rrugës Qukës-Qafë Plloçë...

Siri, nga sulmi me auto-bombë vdesin 6 civilë në Tal Abyad

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën, duke përfshirë edhe tre fëmijë, ndërsa shtatë të tjerë janë plagosur në një sulm me...

Infektohen me COVID-19 kryetarja dhe një gjyqtare, mbyllet Gjykata e Apelit Durrës dhe ajo e Kavajës

Kryetarja e Gjykatës së Apelit të Durrësit dhe një gjyqtare kanë rezultuar pozitive me COVID-19, ndërsa sot është marrë vendimi i mbylljes...

Meta: Duhet strategji e re dhe afatgjatë për përmirësim të situatës

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë fjalës së tij të mbajtur para gazetarëve, deklaroi se janë shtuar rastet e personave të infektuar...

Sëmundja e dëmentias është një ndër më të përhapurat në të gjithë globin. Prek trurin dhe dëmton kujtesën duke ndikuar në kthjelltësinë e tij dhe jetën e përditëshme.

Sipas mjekëve një person me dementia përjeton një lloj “plakje të trurit”. Sot në botë numërohen rreth 50 milion njerëz që vuajnë nga kjo sëmundje.

Ndërsa rreth 10 milion raste të reja zbulohen çdo vit. Nisur nga kjo përhapje e madhe Organizata Botërore e Shëndetit ka publikuar një listë me gjëra që mund të bëni për t’a parandaluar.

Ndërkohë në këtë artikull shpjegohen disa mënyra se si mund të parandaloni dhe të ulni shancet e prekjes nga dementia.

Parandalimi i rrezikut

Ekspertët, thonë që ka disa mënyra specifike se si mund të parandalohen sëmundjet e kujtesës si dementia apo alzhaimeri. Sipas mjekëve këto mënyra janë të lidhura ngushtë me zgjedhjet që njerëzit bëjnë në jetën e përditëshme. Një jetësë e shëndetshme duke filluar që nga ushqimi e deri tek aktiviteti fizik janë thelbësore në uljen e rrezikut të zhvillimit të kësaj sëmundje. Më poshtë në këtë shkrim do të gjeni të specifikuara rrugën e duhur që duhet të ndiqni për të mbrojtur shëndetin e trurit tuaj.

Çfarë duhet të kosnumoni?

Një dietë e shëndetëshme dhe e balancuar luan një rol kyç në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Duke filluar që nga diabeti, sëmundjet e zemrës apo sëmundjet kancerogjene që mund të evitohen nga ushqyerja e shëndetëshme.

Vlerat e të ushqyerit saktë dhe shëndetëshëm ndikojnë dhe ndihmojnë edhe shëndetin e mirë të trurit.

Ekspertët rekomandojnë çdo ushqim qe është i mirë për zemrën ka efekt të njejtë edhe në tru.

Ndër dietat më me vlera është edhe dieta Mesdhetare e cila është e pasur në perime, bulmet, vaj ulliri, peshk dhe mish të bardhë.

Kjo dietë përmban vitamina dhe minerale të shumta që njihen si parandaluese të problemeve neruologjike dhe përmirësimit të tyre.

Për shkak se nuk përmban shumë yndyrna të këqija, është e pasur me omega – 3, acide yndyrore të shëndetshme dhe antioksidantë.

Ushtrimet fizike

Ekspertët thonë ushtrohuni rregullisht.

Aktiviteti fizik do të përmirësojë shëndetin e trurit tuaj ndjeshëm edhe me kalimin e moshës.

Një studim i vitit 2009 nga Trusted Souce të cilit i referohet AgroWeb.org, tregoi se personat që ushtrohen rregullisht kanë më pak probleme konjitive.

Këtu përfshihet reduktimi i problemeve që vijnë nga lloje të dementias ku bën pjesë edhe alzhaimeri.

Mjekët rekomandojnë një regjim gradual e të shëndetëshëm edhe në stërvitje duke e filluar me ecje të lehta.

Ndër vite ky aktivitet fizik mund të evoluojë teksa ju ndiheni më të fortë dhe më të gatshëm për t’a përballuar.

Duhani një kërcënim

Sipas Trustet Source, duhani rrit rrezikun e shfaqjes së dementias.

Veçanërisht tek personat e moshuar mbi të 60-tat ky rrezik bëhet konkret nëse e ushqeni trupin me nikotinë.

Mjekët në këtë pikë rekomandojnë të hiqni dorë sa më shpejt nga duhani pasi efeket e tij në tru dhe në organizëm janë të pariparueshme.

Jini sa më social

Ndonëse nuk ka ndonjë studim të qartë për këtë mjekët rekomandojnë që të jeni sa më social gjatë përditshërisë tuaj.

Izolimi social mund të sjellë sëmundje si depresioni, ankthi dhe dëmtime të trurit si pasojë e prekjes nga dementia.

Nëse mbani kontakte të vazhueshme me njerëz gjatë ditës sistemi juaj nervor do të jetë më i shëndetëshëm.

Këtë stil jetese mund t’a bëni tuajin duke filluar nga që nga sot.

Në këtë mënyrë truri juaj do të funksionojë sa më mirë dhe do të rigjenerojë vetëveten.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...