Publikohen shifrat “e çmendura”, ja sa fitojnë politikanët në Zvicër

Mos i humb

Bie numri i kosovarëve që udhëtojnë me tren

Larg zhurmës së publikut, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, më 14 shkurt kishte udhëtuar për në Gjermani ku u nënshkrua një marrëveshje...

Haziri kërkon heqjen e taksës: Është në harmoni me kërkesën e Quint-it

Heqja e taksës 100 përqind për produktet e Serbisë, është pjesë e marrëveshjes politike ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Koronavirus, vatër e re në Gjermani, mbyllen shkollat dhe zyrat në Heinsberg

Shkollat e të gjitha niveleve në rrethinat e Heinsberg, në Gjermani, do të mbeten të mbyllura sot, por edhe zyrat administrative të...

Mbahet marshim kundër racizmit dhe terrorizmit në Hanau

Rreth 10 mijë persona marshuan në protestën kundër sulmit terrorist racist në qytetin Hanau të Gjermanisë (AA). Mijëra persona...

Deputetët dhe senatorët zviceranë fitojnë 6.5 milionë franga zvicerane (5.85 milion €) nga pozicionet në sektorin e financave dhe të sigurimeve, sipas një studim i ri.

Politikanët në dhomën e ulët dhe të sipërme të Parlamentit mbledhin rreth 5.1 milionë franga nga pozicionet e sektorit të financave, ndërsa ata fitojnë 1.4 milionë franga të mëtejshme nga industria e sigurimeve, sipas studimit që shikon konfliktet e mundshme të interesit midis parlamentarëve zviceranë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Pothuajse gjysma e atyre parave fitohen nga deputetët dhe senatorët me Liberalët e qendrës së djathtë (FDP), ndërsa Partia Popullore Zviceriane (SVP) e krahut të djathtë përbën 25 përqind dhe CVP konservatore 19 përqind, argumentojnë autorët e studimit.

Pjesa tjetër e partive të Zvicrës marrin vetëm pesë përqind të këtyre parave nga sektorët e financave dhe të sigurimeve.

Studimi, i cili ende nuk është botuar, u krye nga dy ekspertë të pavarur dhe i porositur nga deputeti socialist Cédric Wermuth.

Ajo bazohet në të dhëna të arritshme publikisht, si dhe intervista me ekspertë të industrisë dhe ekzaminim të raporteve të ndërmarrjeve.

Për dallim nga shumë vende të tjera, një numër i madh parlamentarësh zviceranë janë politikanë jo profesionistë dhe vazhdojnë të mbajnë punë ose role të tjera me organe profesionale të industrisë.

Një vështrim në listën e interesave të deklaruara tregon se këta politikanë kanë role të jashtme, madje edhe shumë avokatë.

Sipas rregullave parlamentare të Zvicrës, deputetët dhe senatorët janë të detyruar të zbulojnë interesat e tyre të biznesit, duke përfshirë vendet e punës ose pozicionet e bordit të mbajtur, por nuk kanë nevojë të zbulojnë se sa fitojnë.

Transparenca Ndërkombëtare beson se kjo rrit rrezikun e korrupsionit në sistem. Sidoqoftë, politikanët me punë në industrinë e sigurimeve i thanë “SonntagsBlick” se votimi i tyre në parlament mbetet i pavarur.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...