Rritja e mesatares i le auditorët bosh tek Gjuhët e Huaja, 4 pedagogë të Rusishtes mbeten të papunë

Mos i humb

Opozita propozon moratorium 4 vjeçar nga vetingu për gjyqtarët e zgjedhjeve

Këtë të enjte është mbledhur sërish tryeza për Reformën Zgjedhore e përbërë nga dy bashkëkryetarët e Komisionit, Damian Gjiknuri dhe Rudina Hajdari,...

Këto janë ushqimet që duhet të hani patjetër çdo ditë

Regjimet e rrepta ushqimore janë të vështira për tu zbatuar në jetën e përditshme. E megjithatë, kur shtrohemi në tryezë, është tepër...

Momente tmerri! Bie orteku në Zvicër, shpëtohet skiatorja “e varrosur” në dëborë

Pamje dramatike kanë kapur momentin kur një grua britanike fatmirësisht mundi të shpëtojë, pasi u fundos në thellësi të dëborës në një vendpushim të...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Sonila dhe Xhesila studente të degës së historisë viti i tretë në fakultetin e Histori Filologjisë kanë mbetur jo pak të habitura kur në ditën e parë të viti të ri akademik u përballën me kaosin nga punimet në fakultet, ndërsa asnjë pedagog nuk u shfaq në auditor. E megjithatë e justifikojnë këtë situatë, me shpresë për normalizim të saj.

Auditorët e disa prej gjuhëve të huaja në Universitetin e Tiranës këtë vit akademik duket se do të kenë një pamje të ngjashme. Madje disa degë të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja rrezikojnë të mbyllen.

Dega e Gjuhës Ruse ka zero studentë të regjistruar ndërsa katër pedagogë, dy prej tyre me titullin shkencore profesor, kanë mbetur nga sot të pa punë.

Disa degë te tjera si Turqishtja, Greqishtja apo dhe Frëngjishtja rrezikojnë të mbyllen, marr shkas nga numri minimal i studentëve regjistruar këtë vit. Dekani Artur Sula thotë se mesatarja 7.5 ka penalizuar shumë maturantë.

“Kuotat kanë arritur të plotësohen për gjuhë tepër të kërkuara si Anglishtja apo Gjermanishtja. Në fakultetin e Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Tiranës nga 780 kuota ne total, 300 vende kanë mbetur të lira”, tha Sula. Para ministrisë se Arsimit Lëvizja për universitetin deklaroi se nisja e vitit të ri akademik do të përkojë me nisjen e protestave studentore. Kërkesa e tyre kryesore është anulimi i ligjit të Arsimit të Larte, dyfishim i buxhetit të arsimit dhe heqja e tarifës per masterin, si dhe karte studenti qe ofron shërbime reale.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Gjermani, nesër marshim kundër racizmit dhe terrorizmit

Nësër në qytetin Hanau të Gjermanisë do të zhvillohet një marshim me pjesëmarrje të gjerë për të protestuar kundër sulmit terrorist, (AA).

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë