Sonda europiane shumë pranë Diellit, për herë të parë do t’i afrohet orbitës së tij me temperaturën 500 gradë

Mos i humb

Itali, rritet në 13.155 bilanci i viktimave nga COVID-19

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Presidentja e KE-së: Shumë miliarda duhen investuar sot për të shmangur katastrofën

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall. Ajo...

“Irani nuk nis luftë”/ Ministri i Jashtëm iranian akuzon Trump-in se po përdor Covid-19 për “shfrytëzim elektoral”

Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif i është kundërvënë presidentit amërikan Donald Trump duke u shprehur se ky i fundit po përdor...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë...

Sonda europiane Solar Orbiter e drejtuar drejt Diellit është lëshuar nga baza amerikane e Cape Canaveral me anë të një rakete ‘Atlas 5’.

  • foto galeri
  • foto galeri

Fillon kështu misioni më ambicioz i organizuar ndonjëherë drejtpërdrejt në yllin tonë, e realizuar nga Agjencia Hapësinore Europiane (Esa) në bashkëpunim me Nasan. Një nga dhjetë instrumentet e saj është zhvilluar nga universiteti i Firenzes.

Pas dy shtyrjeve, misioni filloi udhëtimin e tij, i cili në tre vjet do ta çojë sondën në 42 milion kilometra nga Dielli.

Nisja shfrytëzoi shtrirjen midis Tokës dhe Venusit, e cila lejoi vendosjen e sondës përgjatë trajektores ideale për të ndjekur saktë rrugën e saj, duke shfrytëzuar shtytjen gravitacionale të dy planeteve.

Duke e çuar sondën në distancën më të afërtën me Diellin të arritur ndonjëherë, ajo do të ketë mundësi të kapë pamjet e para të yllit tonë dhe të sigurojë të dhëna të vlefshme për të studiuar fushën magnetike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).