Studiuesit thonë se infeksioni i Covid u eksportua nga Europa për në New York

Mos i humb

Itali, kapen 84 milionë tableta drogë e llojit amfetaminë, të prodhuara nga ISIS

Në qytetin e Napolit, në Itali Guardia di Finanza ka sekuestruar 14 ton amfetaminë, e paketuar në 84 milion tableta me logon...

Manastirliu apel të rinjve: Në spital ka edhe sa mosha juaj, kontribuoni për ta frenuar Covid-19

TIRANË- Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu me anë të një postimi në rrjetet sociale u ka bërë apel qytetarëve që të bëhen...

Gjumi i keq ndikon tek qarkullimi i gjakut, ja kujdesi që duhet të tregoni

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave,...

Basha takon Hotin: PD mbështet objektivat e Kosovës, dialogu të përmbyllet me njohje, qeveria juaj shembull për të lehtësuar pasojat pas pandemisë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka pritur për herë të parë në takim Avdullah Hotin, kryeministrin e Kosovës i cili po zhvillon...

Rastet e para me Covid-19 në Nju-Jork e kanë origjinën në Europë. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Shkolla e Mjekësisë në Mount Sinai.

Rezultatet e studimit u publikuan në revistën shkencore “Science”. Ai është i pari që gjurmon burimin e këtyre rasteve dhe tregon se shpërthimi i SARS-CoV-2 në qytetin e Nju Jorkut erdhi kryesisht përmes transmetimit të pagjurmuar midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës, me pak prova që mbështesin mbërritjen direkt nga Kina, ku virusi pati origjinën, ose vende të tjera në Azi.

Studiuesit gjithashtu dokumentuan përhapjen e hershme të SARS-CoV-2 në Nju-Jork në atë kohë.

Nju Jorku është bërë një nga epiqendrat kryesore të koronavirusit në ShBA me afro 17 000 vdekje në zonën metropolitane. Të dish kur u fut virusi në Nju Jork dhe rruga që ndoqi për t’u përhapur ka rëndësi për vlerësimin dhe hartimin e strategjive të kontrollit.

Analizat gilogjenetike  me pacientët e Covid-19 hyrje të shumta, të pavarura por të izoluara kryesisht nga Evropa dhe pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara. Analiza të tjera me pacientët që jetojnë në lagje të ndryshme sugjeruan që përhapja në komunitet ishte në proces më 18 mars.

“Studimi ynë ofron një pasqyrë të dhëna të reja mbi origjinën dhe larminë e këtij patogjeni të ri viral”, thotë një prej autorëve të studimit. “Ne gjetëm prova të qarta për shfaqje të shumta të pavarura të virusit në zonën më të madhe metropolitane nga origjina të ndryshme në botë, si dhe nga vetë SHBA-të. Për më tepër, ne identifikuam grupe në lagje të ndryshme nëpër qytet, çka sugjeron se transmetimi komunitet kishte nisur përpara 18 marsit. Gjetjet tona nxjerrin në pah nevojën thelbësore për reagim të hershëm të shëndetit publik në rast të një patogjeni të ri

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).