Volkswagen shënon rekord shitjeje për 2018: jo më synime për lider

123
0
epa07131043 (FILE) - An assistant cleans a VW Touareg SUV car prior to the Volkswagen AG annual general meeting (AGM) in Berlin, Germany, 03 May 2018 (reissued 30 October 2018). Volkswagen Group on 30 October 2018 reported their 2018 3rd quarter and first nine months results, saying their sales revenue in third quarter 2018 stood at 55,200 million Euro, up 0.9 per cent from 54,716 million Euro in third quarter 2017. Sales revenue for first nine months in 2018 stood at 174,577 million euro, up 2.7 per cent from 170,065 million euro nin 2017. VW said group's deliveries to clients were up 4.2 per cent at 8.1 million vehicles despite WLTP test procedure challenges, with growth seen primarily in South America, Asia-Pacific and Europe. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

 

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen njoftoi se ka regjistruar një rekord vjetor të shitjeve, tha agjensia.

Gjatë vitit 2018, Grupi VW shiti 10.83 milionë automjete dhe rritja më e madhe u regjistrua në furnizimet e SUV-ve.

Kompania, e cila përfshin markat Volkswagen, Audi, Škoda, Seat dhe të tjerë, në vitin 2017 kishte një rekord prej 10.74 milion makina të shitura. Për titullin e prodhuesit më të madh të makinave në botë, Grupi VW luftoi me aleancën Renault-Nissan-Mitsubishi, e cila njoftoi se ishte numri një në mbarë botën me 10.6 milion automjete të shitura, pasi marka gjermane nuk duhet t’i llogarisë kamionët e shitur.

Grupi Renault-Nissan-Mitsubishi do të njoftojë shifrat e shitjes në 2018 në ditët në vijim.

Christian Dahlheim, Drejtori i Shitjeve të VW, ka thënë se kompania të kapërcyer problemet me marrjen e certifikatave për makina nga rregullat e reja mbi emetimet në Evropë.

Dahlheim e quajti atë një rezultat të madh, duke theksuar se kompania nuk e ka më qëllim kryesor për të qenë tregtari më i madh i makinave në botë.

Shitjet, siç raportohet nga VW, u rritën në SHBA, Kinë, Evropë dhe Amerikën e Jugut. /tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here