Zvicër : Qeveria u kërkon kantoneve të fusin detyrimin e maskave në dyqane

Mos i humb

Të dënuar për trafik droge, vjedhje e rrëmbim, OFL iu kërkon burimet e pasurisë 5 të dënuarve, 1 nga Tirana e 4 nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

SHBA/ Grindje politike për vendin e mbetur bosh në Gjykatën e Lartë

Në Uashington ka filluar beteja politike lidhur me zëvendësimin e gjykatëses së Gjykatës së Lartë Ruth Bader Ginsburg, vdekja e së cilës...

Përndiqte bashkëshorten e tij, arrestohet 41 vjeçari

Një shtetas është arrestuar  mëngjesin e së enjtes (24.09.2020) nga Policia e Beratit. Shtetasi P.V, 41 vjeç nga Ura...

Kosovë : Janë regjistruar 66 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit .

Lajme të mira vijnë nga Kosova, pasi në 24 orët e fundit nuk është raportuar asnjë viktimë nga koronavirusi. Mësohet se nga...

Pascal Strupler, drejtori i Zyrës Federale të Shëndetit Publik, ka thënë me një shprehje serioze dhe të brengosur para mediave: “Virusi nuk shkon në pushim”. Me 220 infeksione të reja, ka më shumë raste që nga 23 prilli.

“Është një shenjë e qartë e një rikthimi të epidemisë. Situata po përkeqësohet, ajo është serioze”, është shprehur më tutje Strupler. Apeli i tij: “Ne duhet të veprojmë tani dhe të marrim një shpejtësi më shumë (makinës). Përgjegjësia kryesore bie mbi kantonet. Është përgjegjësi e tyre për të prezantuar dhe forcuar masat. Meqenëse tashmë një muaj “situata e jashtëzakonshme” e shpallur në mars është zbritur në “situatë të veçantë”, Konfederata ua ka dhënë përsëri përgjegjësitë kantoneve.

Në mënyrë të veçantë, kantonet duhet të forcojnë masat në tri pika:

• Detyrimi për maskë në të gjitha dyqanet apo edhe të gjitha hapësirat e brendshme të qasshme nga publiku. Kantonet e Vaud dhe Jura, për shembull, tashmë kanë futur në fuqi detyrim për bartjen e maskës në dyqane.

• Vizitorët e restoranteve dhe klubeve të natës duhet të japin detajet e tyre të kontaktit.

• Më së shumti 100 persona mund të lejohen të festojnë në bare dhe klube. Ky kufi i sipërm vlen tashmë, për shembull, në kantonet e Zvicrës veriperëndimore.

Strupler thotë po ashtu se është në dijeni se masat do të kenë pasoja ekonomike.

Por: “Në situatën aktuale nuk ka licencë falas për të festuar”.

Rudolf Hauri, presidenti i Shoqatës së Mjekëve Kantonal, i pranishëm në këtë konferencë për media ka thënë se kantonet tani do të shqyrtojnë futjen e detyrimit për vënie të maskës në lokale. Por ai gjithashtu ka theksuar se “ka kantone që pothuajse nuk janë prekur fare nga virusi”. Prandaj, ekzistojnë edhe dallime kantonale sa u përket masave.

Sipas epidemiologut, autoritetet po veprojnë tepër ngadalë
Menjëherë pas konferencës për media, epidemiologu i njohur nga Berna, Christian Althaus ka kritikuar veprimet e autoriteteve. Sipas mendimit të tij, do të ishte i nevojshëm një veprim më i vendosur: “Herët a vonë, masat do të jenë të pashmangshme”, ka shkruar ai në Twitter.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...