22 të vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi

Mos i humb

22 të vdekur janë regjistruar deri tani nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi. Grupet e kërkim-shpëtimit gjetën së fundmi 9 trupa të tjerë të pajetë.

Kërkimet kanë qenë të vështira për shkak të shpërthimeve të shpeshta vullkanike.

Vetëm gjatë ditës së sotme, janë regjistruar 5 shpërthime vullkanike në Marapi.

Ekipet e kërkimit vepronin në zonë në intervale të caktuara kohore kur qetësohej aktiviteti vullkanik.

Gjatë shpërthimit të vullkanit ditën e dielë në Malin Arapi, në zonë ndodheshin 75 alpinistë.

Shumica e tyre janë të plagosur dhe po mjekohen për djegiet që kanë pësuar.

Nga shpërthimi u përhap një re hiri në një rreze prej 3 kilometrash, duke mbuluar fshatrat përreth.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit