5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

Mos i humb

Francë, shkon në mbi 50 mijë numri i viktimave nga COVID-19, por ulen rastet e reja ditore

Numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusi në Francë ka tejkaluar shifrën 50 mijëve. Në...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Shqiptari dhe greku kapen në flagrancë, shisnin drogë në Athinë

Policia helene ka arrestuar një shqiptar e një grek, pasi akuzohen për trafik droge në zonat periferike të jugut të Athinës.

Familja britanike humb betejën gjyqësore në rastin e amerikanes me imunitet diplomatik

Prindërit e adoleshentit britanik i cili humbi jetën tragjikisht gjatë përplasjes me një makinë që drejtohej nga një grua amerikane që kishte...

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’.

Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një nënë dhe babai është se ndoshta fëmija nuk është mirë.

Sidoqoftë, një pediatër i mirë do të thoshte se shumica e fëmijëve rriten dhe zhvillohen në një mënyrë normale. Dhe puna e prindërve është të rrin të qetë dhe të bëjën vetëm disa gjëra të thjeshta për të rritur një fëmijë të shëndoshë, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Mos përshkruani ilaçe vet

Nuk ka asnjë situatë ku mund të i jepni fëmijës tuaj ilaçe vetëm, edhe nëse djali apo vajza e një shoqes ka pasur të njëjtën sëmundje dhe ka përdorur disa ilaçe dhe i kanë bërë mirë, ju nuk duhet t’ia jepni të njëjtat.

Forcojani sistemin imunitar

Në mënyrë që një fëmijë të rritet i shëndetshëm dhe të jetë në gjendje të i luftojë viruset dhe bakteriet, atëherë ju duhet të krijoni gjërat më të rehatshme në mënyrë që të i përmirësohet sistemi imunitar. Në mënyrë që ta bëni këtë ju duhet:

Mundoheni që ta ushqeni me gji, të paktën deri në muajin e 6

Krijoni gjendjen e rehatshme në shtëpi, sidomos sa i përket temperaturës

Ecni me të çdo ditë

Mos e neglizhoni aktivitetin fizik

Sigurohuni që fëmija merr gjumë të mirë dhe të mjaftueshëm

Bëhuni të durueshëm

Disa probleme shëndetësore që prindërit shqetësohen mund të rregullohen me kalimin e kohës.

Mos i injoroni vaksinat

Nuk ka asnjë doktor që do të thoshte që mos t’i merrni vaksinat.

Mbani mend simptomat

Ndonjëherë fëmijët edhe pse kanë kujdes të mirë, ata prapë mund të sëmuren. Kjo është normale, është mënyra sesi sistemi imunitar mëson. Prandaj, duhet të i kushtoni rëndësi simptomave të fëmijës për të ditur se ku është problemi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

A Duhet Ngrënë Banane Me Stomak Bosh – Përgjigjet

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...