A mund të gjobitem për mosmbajtjen e maskës në Zvicër?

Mos i humb

Sërish shifra të larta, 17 humbje jete dhe 705 raste të reja me COVID-19

Ne 24 oret e fundit jane regjistruar 705 raste të reja dhe 17 humbje jete.NJOFTIMI I MSH Ministria e...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Nafta pa taksa nga 2021, Rama jep lajmin: Procedura ligjore ka nisur me garën e shpallur nga Ministria. Fermerët që s’kanë NIPT të nxitojnë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë me dije lajmin se tashmë ka startuar procedura ligjore me garën e shpallur nga Ministria...

Ngjarje tragjike në familjen shqiptare, digjet brenda banesës djali i madh 16-vjeçar, tezja shpëton dy fëmijët e tjerë

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në një familje shqiptare në Greqi. Mediet fqinje raportojnë se banesa e familjes shqiptare është përfshirë...

Më 6 korrik Qeveria zvicerane bëri maskat ​​të detyrueshme në transportin publik në gjithë vendin.

Më 19 tetor kërkesa u shtri në të gjitha zonat e brendshme – duke përfshirë bare, dyqane, restorante, qendra tregtare, diskoteka, zyra postare dhe një varg vendesh të tjera.

Gjithçka që duhet të dini në lidhje me kërkesën e Zvicrës për maskë në mbarë vendin

Por çfarë ndodh nëse dikush nuk dëshiron të veshë maskë?

A mund të refuzoj të mbaj maskë?

Maskat janë të detyrueshme dhe nuk ka të drejtë refuzimi. Nëse nuk vishni, do t’ju kërkohet të dilni nga dyqani ose vendi, ose të zbresni në stacionin tjetër nëse jeni në transportin publik.

Kundërshtarët e ndërgjegjes, pa marrë parasysh sa e mirë është teoria e tyre e konspiracionit, nuk do të jenë në gjendje të shmangin kërkesën.

Nëse refuzoni, mund të gjobiteni ose sanksionoheni për mosbindje – por jo për mos mbajtjen e maskës.

Për shembull, një person u arrestua për refuzimin e mbajtjes së maskës në një qendër tregtare në kantonin e Lucernit më 17 tetor.

Sidoqoftë, policia sqaroi se arrestimi u bë për shkak se burri refuzoi të dilte nga ndërtesa pasi iu tha të vishte një maskë – dhe nuk u ndëshkua për mos mbajtjen e maskës në vetvete.

A mund të gjobitem për mosmbajtjen e maskës?

Pyetje e mirë. Duke folur teknikisht, shkelja e kërkesës për maskë mund të çojë në një gjobë deri në 10,000 CHF sipas Aktit të Epidemive – megjithëse nëse një gjobë e tillë do të merret ndaj një individi mbetet për tu parë.

Ndjekja penale do të drejtohet nga kantonet, por do të duhet që një ankesë të paraqitet nga një pronar dyqani ose lokali në mënyrë që të fillojë procesi.

Michel Gerber, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, tha se të gjitha dënimet duhet të jenë proporcionale me incidentin – duke nënkuptuar që individët nuk kanë gjasa të marrin një gjobë kaq të lartë.

Siç raportohet nga media e Zvicrës, gjobat më të larta ka më shumë të ngjarë të vendosen kundër pronarëve të biznesit dhe organizatorëve të ngjarjeve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.

Më shumë arsye për të kaluar në IQOS?

Në javën e parë të korrikut 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) deklaroi se tani ka autorizuar...

​Një sektor i shëndetshëm financiar është i domosdoshëm për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Deri më tani, sistemi financiar i Kosovës e ka përballuar ndikimin e krizës së shkaktuar nga COVID-19, por zgjatja e krizës mund...

Rama niset drejt SHBA-së: S’do lëmë gur pa lëvizur që vaksina anti-Covid të vijë sa më parë në Shqipëri!

Kryeministri Edi Rama është nisur ditën e sotme drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmin e bën të ditur...