Agimi i artë, arrestohen 36 anëtarë/ U dënuan në gjykimin e partisë në Athinë

Mos i humb

Covid-19, Izraeli regjistron mbi 1 000 infektime në 24 orët e fundit

Për herë të parë në më shumë se katër javë, numri i infeksioneve të reja të përditshme me koronavirus në Izrael ka...

Nga kufiri me Greqinë në Kukës, arrestohen 3 persona, organizonin trafikimin e klandestinëve nga Lindja e Mesme

Një operacion policor i koduar ”Storm” ka përfunduar me goditjen e një grupi të trafikut të klandestinëve nga kufiri Shqipër-Greqi në Tiranë...

Rama nga Vlora: I uroj festën e Pavarësisë dhe Ditën e Flamurit Thaçit dhe bashkëluftëtarëve të tij që sot nuk gjenden në shtëpi

Kryeministri Edi Rama ka uruar nga Vlora në Ditën e Flamurit Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-krerët e tjerë të UÇK-së...

Pse aroma natyrale e trupit tonë, ndryshon me kalimin e viteve

Një eksperiment tregon se ne jemi në gjendje të identifikojmë moshën e njerëzve vetëm nga aroma e tyre. Ka një sërë arsyesh...

Lideri i partisë neonaziste Agimi i Arte Nikos Mihaloliakos i cili është shfaqur i papenduar edhe ne momentin e fundit, bashke me 35 nga 50 te dënuarit prej drejtësisë greke, janë dorëzuar ose janë arrestuar nga policia mbrëmjen e se enjtes pas vendimit përfundimtar te Gjykatës se Apelit e cila nuk pranoi masat lehtësuese.

Nikos Michaloliakos, udhëheqësi i AA: Jam krenar që po më dërgojnë në burg për idetë e mia. Një ditë ,disa do të pendohen për këtë vendim. Do të shfajësohemi nga historia dhe populli grek.

Giorgos Germenis, i dënuar ish-deputet i AA: Nuk e pranoj vendimin e gjykatave. Jam 100% i pafajshëm. Thjesht ndihmoja njerëzit. Kjo gjykatë është një absurditet, një teatër.

Ky vendim historik qe çon ne qeli grupin drejtues te kësaj organizate kriminale si dhe bashkëpunëtoret e tyre i jep fund gjyqit me te rëndësishëm ne historinë greke te pasluftës.

Jashte burgut mbetet ende perkohesisht Gianis Lagos, eurodeputet i AA për te cilin duhet te kryhen procedura te tjera tepër te gjata qe i drejtohen ne fillim PE dhe me pas gjykatave atje.

Gjithashtu është shpallur ne kërkim dhe nje prej udhëheqësve kryesore neonaziste, Christos Pappas, qe ka deklaruar nëpërmjet avokatit te tij se nuk ka dëshire te dorëzohet, ndërsa ka krijuar reagime fakti qe nuk dihet ku ndodhet, pasi gjithë te akuzuarit ishin nen survejimin e policisë.

E mallëngjyer ka pritur perseri vendimin përfundimtar nena e antifashistit Pavlos Fyssa viktime e vrasësit Georgios Rupakias, neonazistit qe u dënua me burgim te përjetshëm dhe disa vite te tjera heqje lirie.

Chryssa Papadopoulou, avokate e familjes Fyssas: Eshte një fitore e drejtësisë për familjen e Pavlos, është një një fitore e drejtësisë për të gjitha viktimat e dhunës naziste në Greqi.

Ndërsa për 12 te akuzuarit e tjerë, 5 prej te cilëve ish deputete janë pranuar masat lehtësuese dhe i shpetojne burgut, 36 te arrestuarit marrin sot urdhrin e burgimit nga prokurori, me pas futen ne karantine 14 ditore , bazuar në protokollet aktuale shëndetësore për shkak të pandemisë dhe vetëm atëherë do të transferohen në të paktën 4 burgje të ndryshme jashtë Athinës.

Aleksander Marku

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...

Fluksi i infektimeve/ Hapet COVID 4, shtrohen pacientët e parë! Manastirliu: Po përgatitemi për skenarët e tjerë

Rastet ditore të infektimeve me Covid, vijojnë të jenë të larta në vendin tonë. Për shkak të kësaj situate, mbrëmjen e sotme...

Bota shënon Ditën e AIDS-it, në kohën e pandemisë së koronavirusit

Dita Ndërkombëtare e AIDS-it është duke u shënuar më 1 dhjetor, në kohën kur një pandemi krejt tjetër ka përfshirë botën.