Armenia njeh shtetin palestinez

Mos i humb

Armenia është vendi i fundit që ka njohur shtetin e pavarur palestinez, sipas një deklarate të lëshuar sot nga Ministria e Jashtme në Jerevan.

“Situata katastrofike humanitare në Gazë dhe konflikti i vazhdueshëm ushtarak janë ndër çështjet kryesore në axhendën politike ndërkombëtare që kërkojnë zgjidhje”, tha ministria.

Armenia ka mbështetur gjithmonë një zgjidhje me dy shtete si mënyra më e mirë për të dalë nga konflikti midis Izraelit dhe palestinezëve.

“Ne jemi të bindur se kjo është mënyra e vetme për të siguruar që palestinezët dhe izraelitët të mund të përmbushin aspiratat e tyre legjitime”, thuhet në deklaratë.

Gjatë javëve të fundit, Norvegjia, Spanja, Irlanda dhe Sllovenia kanë njohur shtetin e pavarur palestinez për të ushtruar presion për një zgjidhje të konfliktit 10-vjeçar.

Megjithatë, aktualisht nuk ka asnjë rrugë praktike të dukshme për një zgjidhje me dy shtete.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka hedhur poshtë zgjidhjen me dy shtete, ashtu si edhe organizata militante palestineze Hamas.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit