Britania e Madhe një hap më afër vaksinës ndaj COVID-19, qeveria kërkon të vlerësohet për përdorim ajo e Oksfordit

Mos i humb

Britania e Madhe kërkon sa më shpejt të përdorë vaksinën e Okfordit, që e prodhon kompania farmaceutike AstraZeneca e cila ofron 70% mbrojtje nga COVID_19.

Qeveri britanike i ka kërkuar Agjencisë Rregullatore ta vlerësojë vaksinën për përdorim, që mund të sjellë shumë shpejt një vaksinim masiv në populli.

Vetëm në porosinë paraprake, Britania e Madhe i kërkon 100 milionë doza të vaksinës Oksfordit.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock ka deklaruar se Agjencia duhet që sa më shpejt të vlerësojë këtë vaksinë për standardet e sigurisë, dhe nëse pranohet, ai nuk përjashton mundësinë që vaksinimi të fillojë që në dhjetor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit