Familja

LUTJA QË IA KTHEHU SHIKIMIN IMAM BUHARIUT

Një vajzë martohet për një djalë të devotshëm që quhej Ismail. Ai njihej si dijetar i madh, kishte marrë mësime nga imam Maliku, Allahu...

RRËFIMI PËR PLAKËN QË VDIQ NË SEXHDE

Ngjarjen në vijim na e rrëfen familja e një plake, e cila në atë kohë i kishte arritur të tetëdhjetat dhe jetonte në Riad,...

KUJDESI PËR MACEN U BË SHKAK SHËRIMI

Nëna e një djaloshi ishte në gjendje kritike dhe shtrihej në spital. Një ditë nga ditët mjekët e lajmëruan djaloshin se gjendja e nënës...

ÇDO NJERI E JEP ATË QË E KA NË ZEMËR

Një ditë nga ditët një pasanik ia dorëzoi një të varfrit një shportë të mbushur me ushqim të prishur. I varfëri nga ky gjest...

“UNË JAM I MADH SE MUHAMEDI!”

Gjenerali tha: – Unë jam gjeneral i forcave detare në Gjermani. Djaloshi ia kthehu: – Na vjen mirë dhe na nderon. – Unë jam më i madh se...

KUSHDO QË SHEH NDONJË TË KEQE, LE TA NDRYSHOJË

HADITHI I TRIDHJETË E KATËRT عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيّ  قَالَ سَمِعْت رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ: “مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ،...

O TI I DHËNË PAS ALKOOLIT, MOS I HUMB SHPRESAT!

Shejh Muhamed el Gazali, Allahu e mëshiroftë!, thotë: I thashë njërit të dhënë pas alkoolit: “A nuk i pendohesh Allahut?” Më shikoi i mërzitur, sytë iu...

MEDITIME KURANORE – 168

1. Adhurimi i Allahut! Allahu, xhele ue ala, ka thënë; فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ“Andaj, ti falu dhe prej kurban për hirë të Zotit tënd!” (El...

MEDITIME KURANORE – 170

1. Sinqeriteti! Allahu, xhele ue ala, ka thënë; اتَّبِعُوا مَنْ لَا يَسْأَلُكُمْ أَجْرًا وَهُمْ مُهْتَدُونَ” Dëgjoni atë që nuk kërkon prej jush ndonjë shpërblim...

KËSHILLA E TË DASHURIT PËR TË DASHURIN E TIJ

Në vijim do t’i shpalosim lutjet e rekomanduara nga Profeti sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, drejtuar më të dashurit të njerëzve për të. Tre këshilla...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img