Islam

Rreth 2 milionë haxhinj nisen drejt malit Arafat

Rreth dy milionë muslimanë nga e gjithë bota kanë filluar të ngjiten në malin e shenjtë Arafat pranë qytetit të shenjtë të Mekës në...

Të martën Kurban Bajrami, falja e namazit në Sheshin Skënderbej

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se namazi i Kurban Bajramit, ditën e martë, 21 gusht 2018, do të falet në orën...

Arafati, dita e ndriçimit të shpirtrave

  Dita e Arafatit është ndër ato ditë që mund të cilësohen si dhurata për njerëzimin, pasi përshkohet nga një përndritje e veçantë prej së...

Pse Nuk Thua Kurrë Falemnderit Zot, Por Gjithmon Kërkon Më Shumë

  “Pse nuk thua kurrë falemnderit Zot, por gjithmon kërkon më shumë”? – Mendo për ata që nuk e dinë se çka është shkolla. – Mendo për...

Mjekra mbron nga dhimbja e fytit dhe kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjen

  Mjekrat kanë efekt të dobishëm në shëndet, veprojnë si njëfarëlloj izolatori dhe mbrojnë nga dhimbja e fytit dhe djegiet nga dielli, ndërsa lehtësojnë edhe...

Urtësia e bërjes së Kurbanit

  Urtësia e bërjes së Kurbanit Adhurimet bëhen sepse janë urdhër i Zotit, por pas çdo adhurimi qëndron një urtësi. Kurbani është shprehje e heroizmit, sakrificës dhe...

Qindra mijëra besimtarë falin namazin e xhumasë në Mekë

Më shumë se qindra mijëra haxhinj u mblodhën sot në hapësirën e Qabes së bekuar në Mekë për të falur namazin e fundit të...

Kush tha që shkolla është vetëm për të rinjtë? Gjyshja 67 vjecare mbaron studimet me sukses!

  Një grua muslimane në Singapor ka fituar diplomën e saj bachelor në studimet islame në moshën 67 vjeç, duke përmbushur ëndrrën e saj të...

Drejtësia më e madhe në historinë e njerëzimit

  Tregimi i cili mahnit botën me ngjarjen e cila përjetoi qyteti i Samarkandit. Samarkandi është një qytet në Uzbekistan, numëron afër 400 mijë banorë. Banorët...

Agjërimi i ditëve të Ramazanit në muajin Dhul Hixheh

  Pyetje: A lejohet që të agjëroj ditët kaza të mbetura nga Ramazani që shkoi në këto ditë të Dhul Hixhes dhe nëse po a...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img