KURIOZITETE

Pamjet e publikuara më parë! Imazhet si kurrë më parë të Jupiterit të shkrepura nga teleskopi James Webb

NASA këtë javë publikoi imazhe spektakolare të fillimit të universit të shkrepura nga teleskopi më i madh në botë i shkencës hapësinore, James Webb. Raundi...

Teleskopi i ri i NASA-s mund të shohë fillimet e universit dhe galaktikat? Të gjitha pyetjet marrin përgjigje

Pamjet spektakolare dhe novatore të kozmosit mahnitën botën në fillim të kësaj jave kur NASA publikoi imazhet e para nga teleskopi “Web”. Teleskopi i...

“S’kemi parë gjë akoma,” ja nga vijnë pamjet mbresëlënëse të shkrepura nga teleskopi i NASA-s

Imazhet spektakolare të shkrepura nga teleskopi hapësinor i NASA-s, James Webb kanë hapur një kapitull të ri në eksplorimin e universit. Megjithatë, astronomët thonë...

Pamje që të lënë pa frymë, teleskopi Webb kap imazhin e mjegullnajës ku formohen yjet

Teleskopi Webb po njeh botën me mrekulli të reja të universit, me imazhet që ka kapur në hapësirë dhe që NASA i ka publikuar...

Nga 420 kilometra lartësi, shikoni LIVE çfarë po ndodh tani në tokë

NASA na mahnit gjithnjë me pamjet e publikuara nga hapësira. Më herët, ajo publikoi imazhet e  para që Teleskopi Hapësinor James Webb ka shkrepur...

Grafiku/Asteroidët më të vlefshëm të sisteminit tonë diellor në dollarë

Në brezin e asteroidëve që shtrihet midis Marsit dhe Jupiterit, ka një sasi pothuajse të pamatshme burimesh që presin të shfrytëzohen. Sipas Wired dhe Valerio...

Kush është Larry, macja e Downing Street që ka përcjellë 3 kryeministra britanikë të largohen

Prej 24 orësh të gjithë po flasin për dorëheqjen e Boris Johnson. Në të njëjtën kohë, diku më afër, mes shumë gazetarëve dhe bashkëshortes...

Kompania e makinave që bën shtëpitë më mbresëlënëse në pemë

Nëse ëndrra juaj e fëmijërisë ishte të ndërtonit një shtëpi në pemë, atëherë një autoprodhues i ri e ka përgjigjen, qoftë edhe për pak...

Studimi: Oktapodët dhe njerëzit ndajnë tipare të njëjta gjenetike

Mund të duket e pabesueshme, njerëzit dhe oktapodët ndajnë tipare gjenetike. Shkencëtarët zbuluan se truri i njeriut dhe i oktapodit ndajnë të njëjtat ‘gjene...

Kometa gjigante kalon afër Tokës javën e ardhshme, mjafton një teleskop i vogël për ta parë

Një copë e madhe akulli 11 milje e gjerë, e cila ishte kometa aktive më e largët e vërejtur ndonjëherë në sistemin tonë diellor,...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img