KURIOZITETE

Paralajmërimi i ekspertëve: Një stuhi diellore mund të godasë sërish Tokën

Shkencëtarët pretendojnë se “stuhia diellore” që u shfaq në qiell në 1582. Stuhia zgjati për tre ditë dhe u shtri nga Evropa në Azinë...

Video-ja bën xhiron e rrjetit: Macja dërgon kotelen në spital dhe kërkon ndihmën e mjekëve

Një mace në Turqi po bën xhiron e rrjetit, pasi ka prekur shumë zemra me veprimin e saj. Vihet re nga video që macja po...

Kjo është ura më e pazakontë në botë, njerëzit nuk besojnë se është e vërtetë

Një urë prej qelqi është hapur në Kinë. Ura Ruyi, e gjendur në provincën Zhejiang, nisi të ndërtohej në 2017-ën, për t’u hapur më...

A kërcënohet Toka nga asteroidi “Zoti i Kaosit”? Çfarë thonë shkencëtarët

Asteroidi famëkeq “Zot i kaosit” përbën më pak rrezik sesa mendonim, sipas ekspertëve. Agjensia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe NASA vënë në dukje se nuk...

Sekreti që qëndron pas këtij ishulli vdekjeprurës

Gjëja më e mirë që çdokush mund të bëjë është të qëndroj larg këtij ishulli. Askush nuk është i sigurt për arsyet pse shteti nuk...

Studimi: Oktapodët si njerëzit, flenë në dy faza, mund të ëndërrojnë

Oktapodi është një krijesë e jashtëzakonshme dhe jo vetëm për shkak të tetë gjymtyrëve, tre zemrave, gjakut blu, ngjyrosjes së bojës dhe aftësisë maskuese. Një...

Foto e rrallë nga galaktika, si është imazhi i ri i vrimës së zezë

Një foto e rrallë vjen nga galaktika. Bëhet fjalë për vrimën e zezë në galaktikën M87 që ndodhet 55 mln vjet dritë larg Tokës....

Videoja bëhet virale, shfaqen delfinë në Kanalin e Madh të Venecias

Gjatë karantinës, një video e delfinëve që pretendohej se notonin në një kanal Venecian u bë virale, ndërsa të gjithë ndodheshim mbyllur në shtëpi. Por...

Pse macet nuk reagojnë keq ndaj dikujt që i lëndon

Nga Ali Boyle –  BBC Ekziston një stereotip i vjetër për ndryshimin midis maceve dhe qenve. Qentë janë të dashur dhe besnikë, ndërsa macet janë...

Ky është “qeni” që ndihmon mjekët të vizitojnë pacientët me Covid-19 në izolim

Një robot që ngjan si qen, i cili mban emrin Dr. Spot, mund të ndihmojë në trajtimin e pacienteve të infektuar me koronavirus që...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img