KURIOZITETE

Këto gjëra nuk i bëjnë kurrë personat inteligjentë!

Emocionet janë pjesë natyrale e jetës, por disa njerëz i lejojnë emocionet e tyre t’i kontrollojnë ata, gjë që nuk është e mirë. Sidoqoftë, kjo...

Vazhdon “standardi i dyfishtë” ndaj Çarshi xhamisë së Prilepit

Çarshi xhamia e Prilepit të Maqedonisë, e cila pësoi nga konflikti ndëretnik që ndodhi në vitin 2001, është para zhdukjes totale nga dita në...

Një letër e Gjergj Fishtës nga Stambolli!

Dr.Nuridin Ahmeti Poeti, kleriku Gjergj Fishta (1871- 1940), ishte i njohur edhe si autori i shumë veprave letrare, dhe sidomos u bë i njohur me...

Ngordh rinoçeronti i Bardhë Verior, ishte mashkull i fundit i këtij lloji në botë

Si pasojë e ndërlikimeve të moshës, në Kenia ka ngordhur mashkulli i fundit në botë nga specia e rinoçerontit të Bardhë Verior. Në një deklaratë...

Fiton 1 milion dollarë: Historia e mësueses më të mirë në botë

Një britanike është fituesja e çmimit të radhës si mësuesja më e mirë në botë. Mësuesja nga Londra ka fituar plot 1 milion dollarë. Ajo jep...

“Hoqa dorë nga ky zakon dhe u bëra i suksesshëm”: kur Bill Gates zbuloi sekretin e tij!

Bill Gates mund të jetë themeluesi i një prej kompanive të teknologjisë më të suksesshme por edhe ai për të arritur këtu i është...

A na bëjnë udhëtimet më kreativë?

Kur përballeni me bllokadë të kreativitetit, urtësia e përgjithshme thotë se ju duhet një shetitje, stërvitje apo një copë gjumë. Që të gjitha e...

Pa asnjë test IQ. Këto janë 10 zakonet që tregojnë se jeni inteligjent!

A jeni me të vërtetë inteligjent sa mendoni ?! Për të vërtetuar këtë nuk ka nevojë të bëni një test IQ, e gjitha çfarë...

Dashuria “bardhezi” sjell begati në Tanzani

Udhëtarja dhe bamirësja nga Turqia Sevde Sevan Usak, ka marrë vlerësime pozitive për aktivitetet humanitare në Masai në Tanzani, vendlindjen e bashkëshortit të saj...

Gaza, basketbollistet me aftësi të kufizuara sfidojnë “pengesat”

Basketbollistet me aftësi të kufizuara në Gazën e rrethuar dëshirojnë të marrin pjesë në turne në nivel botëror dhe ta përfaqësojnë Palestinën në platformat...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img