Zvicra

Thurgau: Niveli B2 i gjermanishtes, kusht për pasaportën zvicerane

Parlamenti i Kantonit Thurgau përfundimisht ka vendosur për ashpërsimin e Ligjit mbi Natyralizimin e të huajve. Vendimi kësaj here ka qenë me diferencë më...

Kantoni Jura cakton pagën minimale prej 20 frangash në orë

Parlamenti i Kantonit Jura ka marrë vendimin me shumicë votash për të futur në ligj pagën minimale prej 20 frangash në orë. Me këtë,...

Juncker pritet me nderime dhe me shpresa të mëdha në Bernë

Kryekomisari i Bashkimit EUropian Jean-Claude Juncker ka mbërritur sot në Bernë për një vizitë zyrtare. Ai është pritur nga presidentja e Federatës së Zvicrës,...

Zviceranët duhet të punojnë katër ditë për një iPhone

IPhone 8 i ri është i shtrenjtë. Por, një krahasim ndërkombëtar tregon se zviceranët nuk duhet të ankohen, se ka edhe më keq. Kur Apple...

Qeveria, e vendosur për luftim më efikas të tregtisë me organe

Këshilli Federal synon të veprojë në mënyrë më efikase kundër tregtisë ilegale me organe njerëzore. Risia këtu është që për delikte të tregtisë me...

Zvicra, më 2018 pranon 500 specialistë të huaj më tepër se në vitin 2017

Në mbledhjen e mbajtur sot, Këshilli Federal ka caktuar numrat maksimalë që mund të përmbajnë kontingjentet për punëtorët nga vendet e treta dhe të...

Eksporti zviceran, rritje për 5%

Gjatë tetorit të këtij viti Zvicra ka arritur të shesë më shumë mallra në tregun botëror. Kështu, në krahasim me tetorin e vitit të...

90 % të zviceranëve kanë qasje në internet

Trendi botëror i lidhjes me internet nuk ka si të anashkalojë Zvicrën. Pra edhe këtu është në rritje të vazhdueshme numri i njerëzve që...

Ky fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të...

Berna, qyteti më i popullarizuar në botë për “Instagram”

Berna, qyteti më i popullarizuar në botë për "Instagram" Berna është zgjedhur si vendndodhja më e popullarizuar në "Instagram", sipas një hulumtimi nga "Focus Focus". Kryeqyteti...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img